Vedoucí představitel cestovního ruchu Spojeného království (UK) obvinil ze snížení počtu návštěvníků země vízová pravidla pro občany Evropské unie (EU) po brexitu.
Po brexitu nesměli občané EU, kteří odjížděli do Spojeného království, používat občanské průkazy a museli mít cestovní pasy.
Bernard Donoghue, ředitel Association of Leading Visitor Attractions (ALVA), uvedl, že zákaz vstupu občanů EU do Spojeného království na jejich občanské průkazy je „iracionální“.
„Považovali jsme to za katastrofální akt ekonomického sebepoškozování,“ řekl deníku The Independent.
Mezi členy ALVA patří přední britská muzea, galerie, historické památky a volnočasové atrakce, celkem více než 2 200 míst.
Skupina hájí zájmy svých členů u vlády, médií a podniků a usiluje o podporu tohoto odvětví.
Požadavek, aby občané EU měli při cestách do Spojeného království cestovní pas, byl pro cestující velkým požadavkem a pro vládu rizikem.
Občané EU mají volný pohyb v rámci společné schengenské zóny. Při cestách do jiných zemí EU stačí, když předloží svůj občanský průkaz.
V důsledku toho má více než 200 milionů potenciálních návštěvníků Spojeného království z Evropy pouze občanský průkaz.
Podle vlády by země přišla o 890 000 návštěv občanů EU ročně. To znamená finanční ztrátu přibližně 590 milionů liber ročně.
Britské školy „trpí“ vízovými pravidly po brexitu
Ředitel ALVA prozradil, že anglicky mluvící školy ve Velké Británii „také trpí“.
„Poslední tři roky přicházeli o zákazníky i peníze,“ řekl Donaghue.
Irsko, Malta a Spojené státy (USA) byly jedinými zeměmi, které měly prospěch ze zákazu vydávání průkazů EU pro budoucí studenty jazyků.
„Skutečně to ovlivnilo ekonomiku návštěvníků ve Spojeném království,“ uvedl Donoghue.
Podle Institutu turistického průvodcovství se počet rezervací pro školní skupiny ve Spojeném království po brexitu snížil o 99 procent ve srovnání s rokem 2019.
Před brexitem se každoročně uskutečnilo přibližně 10 000 francouzských školních výletů do Spojeného království, které přispěly ekonomice částkou 100 milionů liber.
Britská vízová pravidla pro studenty z EU po brexitu však učitelům ztěžují organizaci studentských výjezdů.
Kromě toho, že mnoho francouzských studentů nemá cestovní pas, musí mít studenti ze zemí mimo EU návštěvnická víza, což představuje další náklady a nepříjemnosti.
Vláda Spojeného království se rozhodla do konce prosince 2023 zmírnit po brexitu vízová pravidla pro výjezdy francouzských škol za vzděláním.
Studenti z EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska mohou nyní cestovat do Spojeného království na svůj občanský průkaz.
Studenti ze zemí mimo EU, kteří jsou zapsáni do francouzských škol, musí mít i nadále cestovní pas, ale již nemusí mít vízum.
Mluvčí vlády uvedl, že „v rámci širších diskusí o otázkách migrace zváží jednání s dalšími zeměmi“.
Německo usiluje o podobnou dohodu a upouští od pasových požadavků pro britské studenty, kteří navštěvují Německo v rámci vzdělávacích výletů nebo školních výměn.
Jedná se o součást rozsáhlejší iniciativy, jejímž cílem je podpořit mladé britské studenty ve studiu německého jazyka.
Jeho cílem je také zpřístupnit a zatraktivnit cestování do Německa pro studenty ze Spojeného království.
Snížení počtu návštěvníků částečně v důsledku zákazu průkazů totožnosti
Donoghue tvrdí, že největší turistické atrakce ve Spojeném království stále nedosahují počtu návštěvníků z doby před pandemií.
„V porovnání s rokem 2019 jsme klesli asi o 11 procent,“ řekl.
Podle ředitele ALVA jsou Číňané nejvýznamnější demografickou skupinou, která se ještě neobnovila. Čína zrušila cestovní omezení v rámci programu COVID-19 později než většina zemí.
Donoghue doufá, že se počet čínských návštěvníků do konce roku 2025 vrátí na úroveň před pandemií.
„Nejdříve cestovali po Číně a východní Asii, ale nyní se začínají vracet do Spojeného království,“ řekl.
VisitBritain předpokládá, že do konce roku 2024 navštíví Spojené království 39,5 milionu návštěvníků. Očekává však, že počet návštěvníků bude jen o tři procenta nižší než před pandemií.
Národní agentura pro cestovní ruch očekává, že k nárůstu počtu návštěvníků přispějí kromě Číňanů také cestovatelé z Ameriky a zemí Perského zálivu.
VisitBritain předpovídá, že počátkem roku 2025 dojde k úplnému oživení příjezdového cestovního ruchu na úroveň roku 2019, a to jak v návštěvnosti, tak v útratách.
Přestože se počet návštěvníků ve Spojeném království v porovnání s rokem 2019 zotavil podobně jako v ostatních západoevropských zemích, agentura očekává, že do roku 2028 dojde k poklesu podílu na trhu.
Předpokládá se, že počet návštěvníků ve Spojeném království se do roku 2028 zvýší pouze o 19 % oproti stavu před pandemií, zatímco v západní Evropě o 26 %.
Patricia Yatesová, generální ředitelka VisitBritain, tento pokles přičítá poklesu cestování v rámci Evropy.
Pokles počtu návštěvníků z EU je částečně způsoben tím, že k návštěvě Spojeného království je třeba mít cestovní pas a nikoli pouze občanský průkaz.
Zrušení nezdaněných nákupů přimělo návštěvníky ze Spojeného království k předčasnému odjezdu
Donoghue, který je zároveň londýnským velvyslancem pro kulturní turistiku jmenovaným starostou, označil zrušení nezdaněných nákupů v roce 2021 za další špatný krok.
Uvedl, že zrušením osvobození prodeje turistů od DPH se Spojené království „stává méně konkurenceschopným a méně atraktivním jako destinace“.
Ředitel ALVA se podělil o informace, že zámořští návštěvníci tráví méně času ve Spojeném království a nakupují v jiných evropských městech, jako je Paříž, Milán nebo Řím.
Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost předpokládal, že v roce 2020 by vláda ukončením režimu vracení DPH ušetřila přibližně 400 milionů liber ročně.
Očekávalo se, že tato změna sníží počet turistů odhadem o 20 000 až 30 000 ročně.