Proces elektronického cestovního povolení ve Spojeném království

| 8 března, 2023
Proces elektronického cestovního povolení ve Spojeném království

Britská vláda oznámila svůj záměr zavést pro budoucí návštěvníky Spojeného království tzv. „cestovní povolení“. Nový požadavek je svou povahou téměř totožný s Evropským systémem pro cestovní informace a povolení (ETIAS) Evropské unie a bude sloužit stejnému účelu: předběžné kontrole cizinců vstupujících na území.

Nový britský systém kontroly se nazývá Electronic Travel Authorisation, zkráceně ETA. Až bude plně funkční, bude se vztahovat na občany všech zemí s výjimkou irských a britských státních příslušníků. V současné době existuje široké spektrum cizinců, kteří mohou na krátkou dobu vstoupit na území Spojeného království, aniž by potřebovali vízum. Tito občané bez vízové povinnosti (NVN) potřebují jako doklad totožnosti pouze platný cestovní pas a mohou zůstat na území Spojeného království až devadesát dní, stejně jako držitelé britských pasů, kteří v současné době využívají stejnou výsadu při cestách do členských států Schengenu nebo EU.

Po brexitu však Spojené království již není součástí Evropské unie. Situace se mění, protože britští návštěvníci Evropy budou muset brzy požádat o vydání ETIAS a obdržet ho předtím, než budou moci navštívit Evropu. Systém ETIAS zatím není povinný, ale stane se jím později v roce 2023.
Stejně jako je cílem systému ETIAS chránit Evropu před potenciálními teroristickými útoky, trestnou činností nebo zdravotními riziky, je i systém ETA ve Spojeném království zaváděn za stejným účelem.

Předběžná kontrola

Podobně jako jiné systémy, které se již používají v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Spojených státech a v Kanadě (a brzy i v Evropě), je ETA metodou předběžné kontroly návštěvníků, která má zajistit, aby do Spojeného království nevstoupily nežádoucí osoby.

Stejně jako v případě žádosti o vízum budou i ve formuláři žádosti o ETA vyžadovány osobní údaje žadatele, včetně jména a příjmení, data narození, státní příslušnosti a dat cesty do země a z ní.
Spojeného království
. Dále bude vyžadován aktuální platný biometrický pas a vzhledem k tomu, že ETA probíhá online, bude žadatel potřebovat také e-mailovou adresu a přijatelný způsob platby.

Jedná se o minimální požadavky, ale v závislosti na informacích poskytnutých žadatelem v online dotazníku mohou být požadovány další dokumenty, které bude třeba přiložit k formuláři žádosti. Ačkoli se uvádí, že aplikace je jednoduchá a rychlá, nemusí to vždy platit pro ty žadatele, jejichž znalosti práce s počítačem jsou pouze na základní úrovni.

Informace uvedené v online dotazníku budou následně prověřeny v různých britských, evropských a světových bezpečnostních databázích. ETA by měla být udělena do dvou až tří dnů, pokud se v žádosti nevyskytnou žádné problémy.

ETA není vízum. Jedná se o povolení ke vstupu do Spojeného království na omezenou dobu (maximálně 90 dní) a je určeno pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit:

  • Krátké studijní kurzy
  • Obchodní účely
  • Cestovní ruch
  • Lékařské ošetření

Nová ETA se týká pouze těch státních příslušníků, kteří nejsou na seznamu britské vlády. Občané zemí, které nejsou na seznamu NVN, nebo občané, kteří splňují podmínky pro pobyt ve Spojeném království po delší dobu, budou muset stejně jako v současné době požádat o příslušnou formu víza.

ETA Úvod

Kdy přesně bude nový systém ETA zaveden, je otázkou dohadů. Jeden zdroj uvádí, že ETA bude v provozu „během několika příštích let“, zatímco jiný trvá na tom, že bude v provozu a povinná do konce roku 2024. Je obtížné předpokládat, že ETA bude pro státní příslušníky, kteří nemají vízum, povinná již v roce 2024, protože je třeba ještě změnit řadu zákonů a předpisů, což může být samo o sobě zdlouhavý proces.

Návrh zákona o státním občanství a hranicích Spojeného království zpřísnil imigrační předpisy, což bude mít dopad na to, komu může být uděleno povolení ETA a komu ne. Přísnější a důkladnější prověrky budou normou a změny v návrhu zákona zavedou trestnost získání ETA podvodem.

Stejně jako u všech elektronických systémů předběžné kontroly musí být ETA zajištěna před příjezdem cestujícího do země, což by mělo být velmi nepravděpodobné. Dopravce (letecká nebo lodní společnost) je povinen zajistit, aby všichni cestující, kteří cestují do Spojeného království, měli ETA nebo jiný vhodný doklad. To bude znamenat, že britská vláda změní zákon o přistěhovalectví a azylu z roku 1999 tak, aby dopravci byli nuceni provádět příslušné kontroly, jinak jim budou hrozit přísné finanční sankce.

Aplikace ETA

Žadatelé musí obdržet ETA před příjezdem do Spojeného království. Formulář žádosti lze vyplnit online a zabere přibližně deset až patnáct minut. Každý jednotlivec, ať už cestuje sám, nebo v rámci rodiny či skupiny, musí mít vlastní ETA spojený s cestovním pasem.

Proces podávání žádostí se skládá z následujících kroků:

  • Vyplnění jednotlivých oddílů formuláře žádosti
  • zodpovězení všech osobních, cestovních a bezpečnostních otázek.
  • Provedení platby v plné výši pomocí přijatelného způsobu platby.

Vyplňování formuláře žádosti je třeba věnovat velkou pozornost. Chyby, opomenutí nebo podezřelé odpovědi budou mít za následek odložení schválení nebo (dost možná) úplné zamítnutí. Stejně tak je třeba přiložit veškerou požadovanou dokumentaci. Ve většině případů by mělo být schválení (nebo zamítnutí) vráceno e-mailem do tří dnů. ETA není papírový dokument, ale elektronická příloha k pasu, která se zobrazí na skeneru v místě odjezdu do Spojeného království nebo při následné kontrole.

ETA zatím není povinná, ale podle vládních publikací by měla být zavedena do konce roku 2023. Očekává se také, že systém bude plně zaveden do roku 2025. Zda tomu tak bude, se teprve uvidí. Přesto by si všichni občané, kteří nemají vízum a chtějí od léta 2023 navštívit Spojené království, měli zjistit aktuální situaci ohledně toho, zda je v jejich konkrétním případě vyžadováno povolení ETA, či nikoli.

Přesný poplatek za ETA zatím nebyl zveřejněn a bylo by bláhové odhadovat skutečné náklady. Systém ETIAS EU stojí 7 EUR (6 GBP) a může poskytnout orientační informaci o očekávaných nákladech na ETA. Americký elektronický systém ESTA (Electronic System for Travel Authorization) však nyní stojí 21 dolarů (20 eur/17,50 Kč), což je o 50 % více než loni, kdy stál 14 dolarů.