Poslanci Evropského parlamentu tvrdí, že Spojené království je otevřeno dohodě o mobilitě mládeže s EU v rámci snahy o zlepšení vztahů

| 11 listopadu, 2024
Poslanci Evropského parlamentu tvrdí, že Spojené království je otevřeno dohodě o mobilitě mládeže s EU v rámci snahy o zlepšení vztahů
Obrázek s laskavým svolením rawpixel.com přes Freepik

Jednání o obnovení vztahů mezi Spojeným královstvím (UK) a Evropskou unií (EU) se zaměřila na uzavření dohody o mobilitě mládeže.

Dohoda o mobilitě mládeže by mladým lidem z obou regionů umožnila snadněji cestovat, pracovat a získávat zkušenosti v zahraničí.

Vedoucí představitelé EU považují potenciální dohodu o mobilitě mladých lidí za klíčovou pro obnovení důvěry a přispění k obnovení pozitivních vztahů se Spojeným královstvím založených na spolupráci.

Pro obě strany však zůstává složitým a citlivým tématem.

Někteří poslanci Evropského parlamentu (EP) tvrdí, že Spojené království je otevřeno dohodě o mobilitě mládeže s EU.

A to i přesto, že vláda Spojeného království v minulosti opakovaně odmítla návrhy EU týkající se mobility mladých lidí, a to v situaci, kdy Londýn stále projevuje politickou opatrnost.

Přesto není dohoda o mobilitě mladých lidí mezi Spojeným královstvím a EU zaručena, protože tlak na dosažení dohody, která by byla výhodná pro obě strany, se zvyšuje.

Dohoda o mobilitě mladých lidí je klíčovou součástí obnovení brexitu v EU

Dohoda o mobilitě mládeže mezi EU a Spojeným královstvím by evropské mládeži nabídla strukturované příležitosti ke studiu, práci nebo kulturní výměně.

Diplomaté EU a poslanci EP dávají v Bruselu jasně najevo, že dohoda o mobilitě mladých lidí je nejvyšší prioritou.

Je v souladu s dlouhodobými cíli, kterými jsou podpora kulturní výměny, rozmanitosti pracovních sil a společného vzdělávání na celém kontinentu.

Diplomaté uvedli, že pro obnovení brexitu je nezbytná dohoda o mobilitě mladých lidí, která vyžaduje ústupky ze strany Spojeného království a Velké Británie.

Německo a Francie rovněž hlasitě podporují mobilitu mládeže jako způsob zmírnění napětí.

Z uniklého dokumentu EU rovněž vyplývá, že mandát k jednání upřednostňuje dohodu o mobilitě mládeže, která má zlepšit vztahy mezi Spojeným královstvím a EU.

Očekává se, že Evropská komise, která vede formální jednání, bude i nadále usilovat o dohodu o mobilitě mládeže se Spojeným královstvím.

Údajně zahrnuje omezené možnosti mobility pro mladé lidi, které jsou přizpůsobeny obavám Britů z dopadů migrace a zaměstnanosti.

Starmerův opatrný přístup k novým dohodám EU

Poslanci Evropského parlamentu tvrdí, že Spojené království je otevřeno dohodě o mobilitě mládeže s EU v rámci snahy o zlepšení vztahů
Obrázek s laskavým svolením Freepik

Postoj Spojeného království k dohodě o mobilitě mládeže s EU je opatrně otevřený.

Premiér Sir Keir Starmer dohodu o mobilitě mládeže zcela nevyloučil, i když v minulosti návrhy odmítl.

Jeho úřad opakuje názor minulé administrativy, která upřednostňovala dohody mezi jednotlivými zeměmi před plošným systémem pro celou EU.

Starmer se však vyhnul tomu, aby se zavázal k jakékoli dohodě o mobilitě mladých lidí, dokud se jednání s EU nevyvinou.

Jeho vláda se zavázala obnovit spolupráci s EU, ale s jasnými omezeními.

„Neuvažujeme o návratu k úplné volnosti pohybu, ale jsme odhodláni najít nové způsoby spolupráce s EU,“ uvedl premiér.

Vláda zkoumá možnosti strukturovaných výměn mezi lidmi a zároveň vylučuje rozsáhlejší migrační změny.

Starmerův úřad pracuje na tří pilířové strategii vztahů s EU, která se zaměřuje na bezpečnost, obchod a kulturní a mezilidské vztahy.

Ministr pro evropské záležitosti Nick Thomas-Symonds, pověřený dohledem nad jednáními s EU, je údajně nakloněn „pragmatickému přístupu“.

Uvědomuje si, že sladění rozdílů mezi Spojeným královstvím a EU a hledání vzájemně výhodných dohod je náročné.

Podpora a obavy ohledně dohody o mobilitě mládeže mezi Spojeným královstvím a EU

Dohoda o mobilitě mládeže má ve Spojeném království výraznou podporu, zejména mezi proevropskými poslanci.

Liberálnědemokratický poslanec Ian Roome zdůraznil, že podobné dohody již existují se zeměmi, jako je Japonsko a Jižní Korea.

„Pokud mohou být Island a Monako schválenými zeměmi v rámci recipročního britského programu mobility mládeže (YMS), měli by jimi být i naši nejbližší sousedé, jako je Irsko a Francie,“ uvedl pro Politico.

Mnozí zastánci, včetně labouristické poslankyně Stelly Creasyové, zdůrazňují, že dohoda o mobilitě mladých lidí by neznamenala návrat k volnému pohybu.

Místo toho by zahrnovala konkrétní strukturované podmínky, které by omezovaly délku pobytu a druhy povolených prací.

Někteří britští úředníci se přesto obávají, že dohoda o mobilitě mládeže se všemi členskými zeměmi EU by mohla ovlivnit počet přistěhovalců.

Ministryně vnitra Yvette Cooperová vyjádřila obavy, že by takový systém mohl být cestou k návratu k otevřené migraci.

Tato otázka je citlivým tématem od referenda o brexitu a zásadním aspektem toho, proč Spojené království opustilo blok.

Vláda Spojeného království ujistila, že jakákoli dohoda se bude řídit přísnými podmínkami a neobnoví svobodu pohybu.

Výzvy a budoucnost jednání

Poslanci Evropského parlamentu tvrdí, že Spojené království je otevřeno dohodě o mobilitě mládeže s EU v rámci snahy o zlepšení vztahů
Obrázek s laskavým svolením Ceyda Çiftci přes Unsplash

Nadšení pro dohodu o mobilitě mládeže je v členských státech EU i v politických kruzích Spojeného království stále vysoké.

Dosažení dohody, která uspokojí obě strany, však bude vyžadovat pečlivé vyjednávání.

Diplomaté varují, že v rámci rozhovorů se mohou projednávat citlivá témata, jako jsou imigrační limity, kritéria způsobilosti a délka pobytu.

Vysoce postavený zdroj z Velké Británie řekl deníku The Independent: “ [the EU] jsou ve vyjednávání velmi dobří. Jsou velmi tvrdí.“

Mnozí jsou přesto optimističtí a věří, že pečlivě připravená dohoda by mohla překlenout rozpory a sblížit mladé Evropany a Brity.

Mohlo by to podpořit ducha spolupráce, který, jak oba regiony doufají, bude charakterizovat jejich vztahy po brexitu.

Jednání o mobilitě mládeže jsou prozatím cennou příležitostí k posílení vazeb a podpoře mezikulturního porozumění pro budoucí generace.