Na podzim příštího roku se v Anglii zvýší poplatky za studium na vysokých školách, čímž se studentům zvýší roční náklady na vzdělání.
Vláda Spojeného království (UK) schválila zvýšení školného navzdory nedávnému poklesu počtu žádostí zahraničních studentů.
To vyvolává obavy, jak se zvýšené náklady dotknou studentů, rodin a univerzit.
Důvod zvýšení poplatků na vysokých školách
Podle BBC se od října 2025 zvýší roční náklady na studium na univerzitě v Anglii z 9 250 liber na 9 535 liber, tedy o 285 liber.
Tímto zvýšením se přerušuje osmileté zmrazení univerzitních poplatků, jejichž výše byla poprvé omezena v roce 2017.
Jejím cílem je řešit krizi financování tohoto odvětví, která se zhoršila v důsledku let beze změn poplatků a rostoucích nákladů způsobených inflací.
Britská ministryně školství Bridget Phillipsonová uvedla, že toto zvýšení pokryje výdaje, jako jsou platy učitelů a školní pomůcky, které jsou dražší.
„Tato vláda musí přijmout tvrdá rozhodnutí, která jsou nutná k tomu, aby se univerzity postavily na pevnější finanční základ,“ řekl Philipson v Dolní sněmovně.
To zaručuje, že „mohou přinést více příležitostí pro studenty a růst naší ekonomiky“, dodala.
Kromě toho vláda oznámila zvýšení půjček na živobytí až o 414 liber ročně, aby studentům pomohla zvládat životní náklady.
„Posláním této vlády je odstraňovat překážky, které brání příležitostem,“ řekl ministr školství.
„Napravíme základy, zajistíme budoucnost vysokoškolského vzdělávání,“ zdůraznil Phillipson.
Téměř 40 % univerzit má deficit a nedávné změny vízové politiky ovlivnily snahu o přijetí většího počtu zahraničních studentů.
Klesající počet přihlášek zahraničních studentů
Ke zvýšení školného dochází v době, kdy se na anglické univerzity hlásí méně zahraničních studentů.
Údaje britského ministerstva vnitra ukazují, že počet žádostí o studentská víza klesl od července do září letošního roku o 16 procent ve srovnání s loňským rokem.
Zahraniční studenti často platí vyšší školné než místní studenti, což z nich činí významný zdroj příjmů pro univerzity.
Výrazný pokles počtu zahraničních studentů by mohl vést ke snížení financování škol.
Pokles počtu přihlášek zahraničních studentů je přičítán především nedávným změnám imigračních pravidel.
V roce 2024 Spojené království povolilo přivést do Spojeného království rodinné příslušníky pouze studentům postgraduálního studia a studentům zapsaným do kurzů financovaných státem.
Zahraniční studenti mají rovněž zakázáno přejít na pracovní vízum před ukončením studia.
Zpřísňují se také normy pro splnění vízové povinnosti – od roku 2025 budou muset studenti splňovat vyšší minimální příjem.
Vláda bude regulovat nábor zahraničních studentů a postihovat agenty nebo společnosti, pokud jejich rekruti neprojdou vízovou kontrolou nebo se nezapíší.
Tato pravidla jsou součástí vládního plánu na omezení čisté migrace do Spojeného království, která v roce 2022 dosáhla rekordní výše 764 000 osob.
Přesto se někteří vedoucí představitelé obávají, že by mohli odradit studenty od výběru britských univerzit pro jejich studium.
Jak zvýšení univerzitních poplatků ovlivní studenty
Pro studenty a rodiny je zvýšení školného další finanční výzvou.
Univerzitní poplatky v Anglii jsou již nyní jedny z nejvyšších na světě a zvýšily se i další životní náklady, jako je nájemné, jídlo a doprava.
Mnoho studentů se proto obává, že se kvůli placení za vzdělání zadluží.
Mnoho studentů tvrdí, že jejich rodiny se již obětovaly, aby mohly studovat na univerzitě, a zvýšení školného je pro ně zátěží, kterou si nemohou dovolit.
Podle Národní unie studentů (NUS) utratí průměrný student v Anglii za životní náklady více než 12 000 liber ročně, a to bez započtení univerzitních poplatků.
Tento finanční tlak vede některé lidi k otázce, zda se jim vyplatí studovat na vysoké škole.
Zpráva NUS o financování studentů vyzvala vládu, aby našla nové způsoby, jak studenty podpořit a učinit vysokoškolské vzdělání dostupnějším.
Budoucnost vysokoškolského vzdělávání v Anglii
Kombinace vyššího školného a menšího počtu zahraničních studentů vyvolává otázky ohledně budoucnosti vysokoškolského vzdělávání v Anglii.
Někteří odborníci navrhují, aby vláda přehodnotila svou vízovou politiku týkající se mezinárodních studentských víz.
Obnovení možnosti přivézt si rodinu by mohlo pomoci zajistit, aby Spojené království zůstalo atraktivní destinací pro studenty z celého světa.
Jiní tvrdí, že je třeba vytvořit nový plán financování vysokých škol, který by nebyl tolik závislý na platbách studentů za studium.
Po zavedení nových univerzitních poplatků mnozí doufají v diskusi o tom, jak učinit univerzitu dostupnější a udržitelnější.
Hlasy studentů, rodin a vedoucích pracovníků ve vzdělávání budou pravděpodobně hrát zásadní roli při formování těchto rozhovorů.