Nová pravidla pro udělování víz ve Spojeném království zavádějí pro žadatele povinnou kontrolu trestního rejstříku

| 6 ledna, 2025
Nová pravidla pro udělování víz ve Spojeném království zavádějí pro žadatele povinnou kontrolu trestního rejstříku
Obrázek s laskavým svolením AndreyPopov přes IStock

Vláda Spojeného království (UK) zavedla přísnější pravidla vyžadující u některých žadatelů o vízum výpis z rejstříku trestů.

Cílem změn, které byly oznámeny 11. prosince 2024, je zvýšit bezpečnost veřejnosti a transparentnost imigračního procesu.

Aktualizace zajišťují, že osoby s odsouzením za závažné trestné činy nemohou vstoupit na území Spojeného království, a řeší tak dlouhodobé nedostatky ve vízovém systému.

Nová pravidla pro udělování víz v souvislosti s prověřováním trestní bezúhonnosti

Nová pravidla stanoví, že osoby, které žádají o určité kategorie v rámci programu pro kvalifikované pracovníky ve Spojeném království, musí předložit výpis z rejstříku trestů.

Musí zahrnovat všechny země s výjimkou Spojeného království, ve kterých žadatel žil nepřetržitě alespoň 12 měsíců v posledních 10 letech, počínaje věkem 18 let.

Toto kritérium musí splňovat také vyživované osoby starší 18 let, které žádají o vízum do Spojeného království společně s hlavním žadatelem nebo odděleně od něj.

Žadatelé o vízum do Spojeného království musí oznámit, že byli odsouzeni za trestné činy, a budou prověřeni v policejních databázích a imigračních záznamech.

Žádost může být zamítnuta, pokud byli v minulosti odsouzeni za závažné nebo trvalé trestné činy nebo pokud odsouzení neoznámili.

Nová pravidla se týkají především uchazečů o zaměstnání v citlivých oblastech, jako je zdravotnictví, školství a sociální péče.

U pracovních pozic, jako jsou lékaři, zdravotní sestry, učitelé a sociální pracovníci, se nyní v rámci vízového procesu vyžaduje prověření trestního rejstříku.

Zaměstnavatelé v těchto odvětvích musí zajistit, aby uchazeči splňovali požadavky.

Ačkoli v jiných odvětvích není provádění podobných kontrol povinné, považuje se za osvědčený postup pro zajištění bezpečnosti a důvěry.

Řešení předchozích nedostatků v rejstříku trestů

Podle deníku The Telegraph nová opatření řeší významné mezery v systému žádostí o víza ve Spojeném království.

Dříve stačilo, aby žadatelé sami uvedli svou trestní minulost, což umožnilo některým osobám se závažnými odsouzeními snadnější vstup do země.

Na tento problém upozorňují údaje britského Úřadu pro záznamy v rejstříku trestů (ACRO).

V letech 2021 až 2023 byly při kontrolách odhaleny případy, kdy byli cizinci ve Spojeném království v minulosti odsouzeni za závažné trestné činy, jako jsou vraždy, znásilnění a sexuální zneužívání dětí v jejich domovských zemích.

Stínový ministr vnitra Chris Philp zdůraznil význam přísnějších vízových kontrol pro osoby se závažnou trestní minulostí.

„Pokud se zjistí, že se cizinci dopustili závažných trestných činů u nás nebo jinde, je nezbytné, aby byli rychle vráceni do země původu,“ řekl.

Zdůraznil: „Nemůžeme dopustit, aby se po našich ulicích potulovali známí zahraniční zločinci.“

Jak získat výpis z rejstříku trestů

Nová pravidla pro udělování víz ve Spojeném království zavádějí pro žadatele povinnou kontrolu trestního rejstříku
Obrázek s laskavým svolením Gerd Altmann přes Pixabay

Pro žádosti o zaměstnání nebo víza v zahraničí poskytuje ACRO policejní potvrzení, která ověřují trestní minulost ve Spojeném království.

Uchazeči, kteří chtějí pracovat s dětmi v zahraničí, mohou získat mezinárodní osvědčení o ochraně dětí (International Child Protection Certificate – ICPC), které slouží k ověření britského a mezinárodního rejstříku trestů.

Žadatelé o víza Spojeného království si musí vyžádat výpis z rejstříku trestů od příslušných orgánů v zemích, kde žili.

Informace o získání výpisu z rejstříku trestů od příslušných orgánů v zahraničí naleznete na webových stránkách vlády Spojeného království.

Ne vždy je však možné získat výpis z rejstříku trestů, a to ze dvou důvodů:

Některé země nemají plně funkční nebo spolehlivou databázi rejstříku trestů.

Kromě toho je jiné země odmítají poskytovat jiným než svým občanům.

Pokud potvrzení nelze poskytnout, musí žadatel vysvětlit situaci a prokázat, že se přiměřeně pokusil doklad zajistit.

Vízový a imigrační úřad Spojeného království (UKVI) může toto vysvětlení porovnat s podmínkami v těchto zemích a rozhodnout se od tohoto požadavku upustit.

Pokud se UKVI domnívá, že z těchto zemí lze získat výpis z rejstříku trestů, ale žadatelé tak neučiní, bude jejich žádost pravděpodobně zamítnuta.

Pokud UKVI od tohoto požadavku upustí, musí zaměstnavatelé před podáním nabídky práce shromáždit co nejvíce referenčních informací.

Výzvy a obavy

Nová politika vyvolala obavy ohledně zpoždění při vyřizování žádostí a pravosti výpisů z rejstříku trestů.

Jeden z bývalých příslušníků pohraniční stráže poznamenal, že získání těchto potvrzení by mohlo výrazně zpomalit vízový proces.

„Je to ošemetné, protože by se tím zastavil vízový systém v místech, jako je Indie a Pákistán, kvůli zpoždění při získávání těchto osvědčení,“ řekl úředník deníku The Telegraph.

Dalším problémem je možnost padělání dokumentů, kterou vláda slíbila řešit zlepšením procesů ověřování dokumentů.

Slíbila také, že posílí přeshraniční spolupráci v oblasti sdílení záznamů v trestním rejstříku s ostatními zeměmi.

Poučení z minulých chyb

Nová pravidla pro udělování víz ve Spojeném království zavádějí pro žadatele povinnou kontrolu trestního rejstříku
Obrázek s laskavým svolením r_photography přes Pixabay

Potřeba přísnějších opatření se ukázala v několika závažných případech, které se odehrály za platnosti předchozích pravidel.

Například Michael Podlaszczyk, který byl v Polsku již dříve odsouzen za zabití, vstoupil na území Spojeného království a dopustil se znásilnění.

Podobně byl Vytautas Jokubauskas, který byl v Litvě odsouzen za vraždu, později odsouzen za další vraždu ve Spojeném království.

Tyto případy poukazují na význam důkladného prověřování trestní minulosti, které má zabránit opakování trestných činů a chránit bezpečnost veřejnosti.

Aktualizovaná vízová pravidla představují významný krok vpřed při řešení slabých míst britského imigračního systému.

Požadavkem na výpis z rejstříku trestů chce vláda dosáhnout rovnováhy mezi bezpečností a transparentností.

Žadatelé a zaměstnavatelé se musí se změnami seznámit, aby zajistili jejich dodržování.

Při pečlivém provádění a průběžném sledování by tato opatření mohla zvýšit bezpečnost a účinnost přistěhovaleckého systému Spojeného království.