Náměstek pro vnitřní záležitosti Spojeného království obhajuje rozšíření programu ETA pro všechny občany, kteří nemají vízum

| 3 října, 2024
Náměstek pro vnitřní záležitosti Spojeného království obhajuje rozšíření programu ETA pro všechny občany, kteří nemají vízum
Obrázek s laskavým svolením Olly Browning přes Pixabay

Vláda Spojeného království (UK) rozšiřuje svůj systém elektronického cestovního povolení (ETA) na všechny občany, kteří do země přijíždějí bez víza.

Tato změna, která má být zavedena v roce 2025, vyvolala diskusi o rovnováze mezi národní bezpečností a cestovním ruchem.

Šéf guernseyského výboru pro vnitřní záležitosti obhajuje ETA jako klíčový nástroj pro posílení bezpečnosti země.

Náměstek prezidenta pro vnitřní záležitosti Rob Prow řekl BBC: „Jde o to zabránit lidem, kteří by podle našeho názoru mohli společnosti škodit, ve vstupu do Spojeného království nebo do společného cestovního prostoru.“

Státy Guernsey uvedly, že to nebude mít „žádný dopad“ na osoby cestující z Bailiwicku do Spojeného království.

Ti, kteří cestují přímo na Guernsey, však nemusí získat ETA až do konce roku 2025.

Prow uvedl, že jeho výbor se velmi angažuje v diskusi o zavedení systému ETA pro Normanské ostrovy.

V současné době platí do konce léta 2025 režim, který francouzským turistům umožňuje vstup na Guernsey pouze na základě občanského průkazu.

Po zavedení systému ETA budou muset tito cestující žádat o cestovní povolení na základě svého cestovního pasu.

Prow uvedl, že cestování na občanské průkazy „ubývá“, protože digitální povolení na základě pasu se přizpůsobují celosvětovým bezpečnostním trendům.

Tvrdí, že dlouhodobé přínosy systému ETA převáží nad krátkodobými problémy.

„Jiné země úspěšně zavedly digitální cestovní povolení a cestující se přizpůsobili,“ vysvětlil Prow.

Systém ETA by mohl Normanské ostrovy stát miliony

Náměstek pro vnitřní záležitosti Spojeného království obhajuje rozšíření programu ETA pro všechny občany, kteří nemají vízum
Obrázek s laskavým svolením Falco přes Pixabay

Zatímco úředníci obhajují tento systém jako nezbytný pro bezpečnost, kritici tvrdí, že by tento krok mohl poškodit cestovní ruch a ekonomiku Spojeného království.

Simon Calder, dopisovatel deníku The Independent, který se věnuje cestovnímu ruchu, varoval, že systém ETA by mohl mít vážný dopad na cestovní ruch na Jersey a Guernsey.

Vysvětlil, že i krátké jednodenní výlety z Normandie budou vyžadovat cestovní pas, poplatek a registraci předem online.

Dodatečné požadavky a náklady by mohly zhoršit zátěž již tak oslabeného odvětví cestovního ruchu v důsledku brexitu a pandemie.

„Bude to samozřejmě zoufalé pro cestovní ruch, který má za sebou několik opravdu těžkých let,“ napsal.

Calder odhadl finanční ztráty způsobené ETA na přibližně 4 miliardy liber ročně pro Spojené království a korunní dependence.

Dodal, že jen Normanské ostrovy budou mít milionové příjmy z cestovního ruchu.

Ministryně pro udržitelný hospodářský rozvoj státu Jersey, náměstkyně Kirsten Morelová, je pevně přesvědčena, že je třeba zachovat používání průkazů totožnosti.

„Můžeme Spojenému království dokázat, že jde o bezpečný systém, a podle mého názoru není důvod, proč bychom to měli měnit,“ řekl BBC.

Morel zdůraznil: „Ztráta tisíců jednodenních turistů na ostrovy bude mít významný ekonomický dopad.“

Robert Mackenzie z Channel Islands Travel Group vysvětlil, že jednodenní turisté z Francie „se rozhodují spíše krátkodobě“.

Ti, kteří nemají předem stanovenou dobu příjezdu, nemohou přijet a mohli by si to rychle rozmyslet, pokud nedojde k podobné dohodě jako nyní.

„Ale možná to teď s tímto novým programem vypadá méně pravděpodobně,“ řekl Mackenzie a vyjádřil své zklamání.

Další informace o nepříznivém dopadu ETA na cestování a cestovní ruch

Odvětví cestovního ruchu ve Spojeném království trpí od října 2021 zákazem vstupu Evropanů do země pouze na občanské průkazy.

Toto rozhodnutí se týká přibližně 300 milionů občanů Evropské unie (EU), kteří používají občanské průkazy místo cestovních pasů, což jim ztěžuje návštěvu Spojeného království.

V aktualizaci imigračních pravidel Spojeného království ze září 2024 se uvádí, že každý, kdo žádá o ETA, musí použít svůj cestovní pas.

Severní Irsko se rovněž obává, že by systém ETA mohl odradit cestující z Irské republiky.

Téměř 70 % turistů ze Severního Irska cestuje přes Irskou republiku a další požadavky a náklady by je mohly odradit.

Letiště Heathrow rovněž vyzývá vládu, aby nevyžadovala ETA pro tranzitní cestující.

Důvodem je snaha zabránit ztrátě milionů cestujících, a tím i ztráty statusu centrálního dopravního uzlu.

Úbytek cestujících by mohl ovlivnit nejen letiště, ale i letecké společnosti se sídlem ve Spojeném království, které jsou na tranzitních cestujících velmi závislé.

Deník Independent zveřejnil analýzu založenou na poklesu počtu tranzitujících cestujících ze zemí Perského zálivu, kde byla ETA prosazena.

Letiště Heathrow, letecký průmysl a ekonomika Spojeného království v širším slova smyslu by mohly přijít o miliardy liber v důsledku ztráty tranzitních cestujících.

Tyto obavy mají zásadní význam, protože cestovní ruch a cestování ve Spojeném království se právě začaly zotavovat z pandemie.

ETA je krokem k zefektivnění globálního cestování

Náměstek pro vnitřní záležitosti Spojeného království obhajuje rozšíření programu ETA pro všechny občany, kteří nemají vízum
Obrázek s laskavým svolením Madmedea přes Wikimedia Commons

ETA je digitální cestovní povolení, o které musí občané, kteří nemají vízum, požádat a které obdrží před návštěvou Spojeného království.

Umožňuje úřadům provádět předběžnou kontrolu cestujících a shromažďovat potřebné bezpečnostní informace ještě před jejich příjezdem.

Žádost o ETA stojí 10 liber a v případě jejího schválení je platná dva roky nebo do vypršení platnosti pasu, s nímž je spojena, podle toho, co nastane dříve.

Umožňuje opakované krátkodobé cesty kratší než šest měsíců, takže cestovatelé nemusí žádat o povolení při každé návštěvě.

V současné době musí mít státní příslušníci Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů pro návštěvu Spojeného království povolení ETA.

Od 8. ledna 2025 musí mít občané mimoevropských zemí, kteří nemají vízum, pro návštěvu Spojeného království ETA. Žádosti budou otevřeny 27. listopadu 2024.

Od 2. dubna 2024 musí mít evropští občané, s výjimkou občanů Irska, před cestou do Spojeného království potvrzení o příletu. O ETA mohou žádat od 5. března 2024.

Systém ETA ve Spojeném království není zcela nový. Je podobný systémům digitálních povolení, které používají Spojené státy, Kanada a Austrálie.

Rozšíření systému ETA ve Spojeném království je součástí širšího celosvětového trendu zpřísňování ochrany hranic prostřednictvím digitálních povolení.

S rostoucím propojením světa hledají země způsoby, jak lépe řídit tok návštěvníků a zároveň řešit bezpečnostní otázky.

EU rovněž spustí svůj vlastní digitální systém cestovních povolení, Evropský systém pro cestovní informace a povolení(ETIAS).

Systém ETIAS je podobný britskému systému ETA; oba jsou určeny pro občany, kteří nemají vízum, a jejich cílem je zvýšit bezpečnost a zjednodušit cestování.