Očekává se, že systém schválení před cestou do Spojeného království bude plně funkční do konce roku 2024 a je povinný pro všechny návštěvníky, kteří nejsou občany Spojeného království nebo Irska, kteří navštíví některou ze čtyř zemí Spojeného království. Nový požadavek na cestování se nazývá britské elektronické cestovní povolení (UK ETA) a je velmi podobný jiným systémům předcestovní kontroly, které v současnosti používají například Spojené státy a Kanada.
Stejně jako v případě nového Evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS) je cílem systému ETA ve Spojeném království zvýšit bezpečnost na hranicích tím, že se o potenciálních návštěvnících shromáždí co nejvíce informací. Systém je navržen tak, aby vyřadil ty, kteří mohou představovat hrozbu během pobytu ve Spojeném království.
To se týká i žadatelů o povolení ETA ve Spojeném království, kteří v minulosti překročili časový limit v jiných zemích, a konkrétně těch, kteří mají záznam v trestním rejstříku nebo byli spojeni s trestnou či teroristickou činností.
Proces podávání žádostí
Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává buď online, nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Formulář je podrobný a žadatel v něm musí uvést základní osobní údaje, včetně:
- Celé jméno
- Datum narození
- Pohlaví
- Státní příslušnost
- Kontaktní údaje
Je nutné předložit platný biometrický pas a uchazeči musí rovněž uvést údaje a data cest do Spojeného království, ze Spojeného království a v rámci Spojeného království. Předpokládá se, že orgány Spojeného království budou rovněž usilovat o to, aby byly do procesu žádosti přidány otisky prstů žadatele, což však zatím není technicky proveditelné.
Důležitou součástí procesu podávání žádostí je ověření vhodnosti žadatele pro přijetí do Spojeného království. Za tímto účelem budou žadatelé požádáni, aby poskytli podrobné informace o případném předchozím překročení doby platnosti víza, o deportaci z jiných zemí a o nedávných návštěvách konfliktních oblastí. Ve formuláři žádosti musí být rovněž uveden případný záznam v trestním rejstříku nebo odsouzení za trestné činy nebo trestné činy související s terorismem.
Samozřejmě by bylo možné jednoduše lhát o jakýchkoli trestných činech nebo teroristických přestupcích v minulosti, ale vzhledem k tomu, že prevence takové činnosti ve Spojeném království je základním kamenem zavedení britské ETA, jsou všechny žádosti důkladně prověřovány v četných britských, evropských a světových policejních a bezpečnostních databázích a pravděpodobnost, že budete přistiženi při lži, je velmi vysoká.
Prověřování minulosti
Všechny žádosti o povolení ETA ve Spojeném království budou zkontrolovány z hlediska nesrovnalostí, opomenutí a možných podvodů. Poskytnutí informací o předchozích odsouzeních za trestné činy nebo terorismus není možné a pokud tak neučiníte čestně, bude vám pravděpodobně odepřeno vycestovat.
Žadatelé, kteří uvedou záznam v trestním rejstříku, budou před udělením nebo zamítnutím ETA ve Spojeném království přezkoumáni a posouzeni. Drobné přestupky v minulosti mohou vést k dalšímu zkoumání, ale nemusí nutně znamenat, že žádost bude automaticky zamítnuta. Dlouhodobý a trvalý záznam v trestním rejstříku nebo dlouhé období (rok nebo více) věznění však může vést k odmítnutí vycestovat do některé ze zemí Spojeného království.
Důvody zamítnutí ETA ve Spojeném království
Důvodů pro zamítnutí žádosti je celá řada, ale odsouzení za trestné činy nebo teroristické trestné činy je jedním z hlavních důvodů. Přestože méně závažné trestné činy s minimálními tresty odnětí svobody nepomohou při udělování ETA ve Spojeném království, žadatele automaticky nediskvalifikují.
Základní důvody pro zamítnutí žádosti jsou stejné jako u žádostí o víza do Spojeného království. Je zřejmé, že čím závažnější je trestný čin a čím delší je trest, tím větší je pravděpodobnost odmítnutí. Některým žadatelům se záznamem v rejstříku bude žádost automaticky zamítnuta, zatímco u ostatních je povolení k vycestování na uvážení britských úřadů.
Povinné odmítnutí
Žádost o ETA ve Spojeném království bude zamítnuta, pokud žadatel:
- Odpykal si trest odnětí svobody v délce nejméně čtyř let
- strávil ve vězení jeden až čtyři roky, pokud od posledního dne uvěznění neuplynulo patnáct let nebo více.
- si odpykal krátkodobý trest odnětí svobody v délce do jednoho roku, pokud od posledního dne stráveného ve vězení neuplynulo sedm let nebo více.
Povinné odmítnutí se vztahuje také na žadatele, kteří byli odsouzeni k trestu nespojenému s odnětím svobody méně než rok před podáním žádosti o povolení ETA ve Spojeném království. Tyto tresty nespojené s odnětím svobody mohou být uloženy za přestupky při řízení motorových vozidel, občanskoprávní příkazy, nezaplacení pokuty a další méně závažné přestupky.
Diskreční odmítnutí
Orgány Spojeného království mohou žádost o povolení ETA ve Spojeném království zamítnout z různých diskrečních důvodů. Ačkoli žadatel nemusí mít záznam v trestním rejstříku, neznamená to, že povolení ke vstupu do Spojeného království je jisté.
Mezi důvody zamítnutí žádosti patří:
- Nedodržení dříve udělených víz
- Návštěvy v oblastech války nebo konfliktu
- Podezření na vazby na teroristické organizace
- Podezření na spojení s trestnou činností
- Trvalé páchání trestné činnosti
- Potenciální riziko pro národní bezpečnost
Tyto diskreční důvody zamítnutí jsou problematické, protože žádost může být zamítnuta pouze na základě podezření. Nepoužívají se však lehkovážně a obvykle až po důkladném prověření.
Upřímnost je nejlepší zásada
Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se záznamem v trestním rejstříku sice není užitečná, ale nevede automaticky k zamítnutí. Záleží na tom, jak závažný byl spáchaný trestný čin, jak dlouho byl trestný čin ve vězení a jak dávno k němu došlo. Zveřejnění záznamu v rejstříku trestů povede k důkladnějšímu prozkoumání žádosti, ale nezveřejnění záznamu v rejstříku trestů téměř jistě skončí zamítnutím.
Ačkoli minulé zapojení do trestné činnosti může pro žadatele představovat problém, není to nic ve srovnání s minulostí spojenou s terorismem nebo teroristickými spolky, která téměř jistě skončí zamítnutím žádosti.
Poctivost při vyplňování žádosti je zásadní, protože před udělením ETA ve Spojeném království budou informace zkontrolovány a žadatelé prověřeni. V případě zamítnutí poctivé a upřímné žádosti se lze proti rozhodnutí odvolat a zrušit jej. Tato možnost nepřichází v úvahu, pokud žadatel úmyslně lže nebo se snaží uvést úřady v omyl zamlčením údajů o trestných činech nebo trestech odnětí svobody v minulosti.
Upřímnost je ROZHODNĚ ta nejlepší politika!