Vláda Spojeného království (UK) zkoumá, jakým způsobem se obsazují pracovní místa v odvětví informačních technologií (IT) a strojírenství.
Ministryně vnitra Yvette Cooperová pověřila Poradní výbor pro migraci (MAC), aby přezkoumal pracovní místa v odvětví IT a strojírenství.
MAC je nezávislý veřejný orgán, který radí vládě v otázkách migrace.
Podílí se na utváření imigrační politiky Spojeného království a poskytuje odborné analýzy a doporučení založené na nejnovějších údajích.
Cílem přehledu je pochopit, proč jsou tato dvě odvětví tak silně závislá na zahraničních pracovnících.
Zkoumá také, zda je třeba upravit přistěhovalecký systém Spojeného království tak, aby podporoval tato klíčová odvětví.
Proč si nyní prohlédnout pracovní nabídky v oblasti IT a strojírenství
Revize těchto odvětví je součástí širšího úsilí Spojeného království o reformu přistěhovaleckého systému.
Vláda se snaží vytvořit udržitelnější a vyváženější přístup k trhu práce.
Chce uspokojit potřeby klíčových průmyslových odvětví a zároveň upřednostnit zaměstnávání domácích pracovníků a nespoléhat se ve velké míře na zahraniční zaměstnance.
Za tímto účelem vláda plánuje propojit imigrační politiku s rozvojem dovedností.
Ministryně vnitra Yvette Cooperová ve svém dopise předsedovi MAC profesoru Brianu Bellovi ocenila přínos mezinárodních pracovníků.
Zdůraznila však také potřebu kontrolovaného a řízeného systému, který by lépe sloužil národním zájmům.
„Vzhledem k významnému přínosu těchto odvětví pro ekonomiku je zásadní, abychom pochopili závislost na zahraničních pracovnících,“ uvedl Cooper.
Dodala, že je také důležité vědět, „zda existují nějaké překážky, které brání podnikům zaměstnávat v tuzemsku“.
Rostoucí potřeba kvalifikovaných pracovníků
V posledních letech se ve Spojeném království prudce zvýšila poptávka po kvalifikovaných pracovnících v oblasti IT a strojírenství.
Tato odvětví mají zásadní význam pro hospodářství země, jsou hnací silou inovací a udržují konkurenceschopnost země v celosvětovém měřítku.
Mnoho podniků v těchto oborech však má problém najít ve Spojeném království talenty, které potřebují.
To vedlo k většímu spoléhání se na nábor do zahraničí.
Úkolem MAC bylo analyzovat příčiny tohoto trendu v odvětví IT a strojírenství.
Bude shromažďovat podněty od různých zúčastněných stran, včetně podniků, odborníků a pracovníků v obou odvětvích.
Komise se bude zabývat konkrétními profesemi v oblasti IT a strojírenství, které jsou nejvíce závislé na zahraničních talentech.
Dále se bude zabývat možnými dopady snížení závislosti na zahraničních pracovnících, včetně nedostatku kvalifikovaných pracovníků, a dopadem na inovace a produktivitu.
MAC bude zkoumat faktory, které způsobují nedostatek kvalifikovaných pracovníků, včetně odborné přípravy, odměňování a pracovních podmínek.
Rovněž se bude zabývat tím, jak tato dvě odvětví reagovala na nedostatek pracovních sil jiným způsobem, než je nábor na mezinárodní úrovni.
Kromě toho se v rámci přezkumu zváží dopad zařazení na seznam platů pro přistěhovalce a posoudí se, zda by na něm měla zůstat pracovní místa v oblasti IT a inženýrství.
Co bude dál?
Očekává se, že MAC předloží vládě zprávu do devíti měsíců.
Po předložení zprávy vláda přezkoumá její závěry a rozhodne o případných změnách politiky.
To by mohlo vést k úpravám imigračního systému a k novým iniciativám na podporu domácího vzdělávání a odborné přípravy.
Pokud tato odvětví nedokážou uspokojit domácí potřeby pracovních sil, může vláda zmírnit pravidla pro přistěhovalectví na vysoce poptávané pozice.
Mohlo by to také vést k dalším opatřením na podporu vzdělávání a vytváření silnější domácí pracovní síly pro odvětví informačních technologií a strojírenství.
Na druhou stranu může být při přezkumu zjištěno, že tato odvětví by mohla udělat více pro nábor a školení pracovníků v domácnosti.
V takovém případě může vláda zavést politiku, která bude podporovat nebo vyžadovat, aby společnosti při obsazování volných pracovních míst upřednostňovaly obyvatele Spojeného království.
Klíčové období pro IT a strojírenství
Obě odvětví procházejí rychlou transformací a technologický pokrok vytváří nové příležitosti a výzvy.
Schopnost přilákat a udržet si špičkové talenty je pro společnosti, které chtějí obstát na stále konkurenčnějším globálním trhu, zásadní.
Brexit přinesl nové výzvy, protože svoboda pohybu se týká pracovníků pohybujících se mezi Spojeným královstvím a zeměmi EU.
Tento přezkum pomůže vládě pochopit dopad těchto změn na odvětví informačních technologií a strojírenství a zajistit jejich další růst.
Podniky v těchto odvětvích se mezitím vyzývají, aby poskytly MAC zpětnou vazbu a účastnily se procesu přezkumu.
Jejich poznatky budou neocenitelné pro vládu při vytváření politik, které odpovídají potřebám zaměstnavatelů i pracovníků.
Snížení imigrace a posílení místní pracovní síly
Nová britská labouristická vláda plánuje snížit vysoký počet přistěhovalců zlepšením domácího vzdělávání.
Vláda oceňuje přínos zahraničních pracovníků a zároveň usiluje o lepší řízení přistěhovalectví tím, že ho propojí s politikou dovedností.
MAC, nový vládní orgán Skills England a Rada pro průmyslovou strategii budou spolupracovat při zjišťování nedostatků v kvalifikaci a nedostatku pracovních sil.
Tyto organizace budou shromažďovat a analyzovat údaje za přispění ministerstva práce a důchodů (DWP).
Budou se pravidelně scházet, analyzovat údaje a radit vládě, jak tyto problémy řešit.
Cílem této spolupráce je vytvořit strukturovaný, na důkazech založený přístup k řešení nedostatku pracovních sil a dovedností.