Ministr vnitra představil plán imigrační reformy zaměřený na podporu britských pracovníků a ochranu hranic

| 9 ledna, 2025
Ministr vnitra představil plán imigrační reformy zaměřený na podporu britských pracovníků a ochranu hranic
Obrázek s laskavým svolením Ministerstva vnitra Spojeného království, CC BY 2.0, via Flickr

Ministryně vnitra Spojeného království (UK) Yvette Cooperová nedávno představila vládní plány na reformu imigračního systému.

V projevu před Výborem pro vnitřní věci vysvětlila plány na snížení počtu migrantů, zaplnění nedostatkových pracovních míst domácími pracovníky a vytvoření spravedlivějšího a udržitelnějšího systému.

„Musíme mít řádnou střednědobou strategii pro odvětví,“ řekl Cooper a zdůraznil potřebu řešení, která by řešila dlouhodobé potřeby pracovních sil.

Její návrhy se zaměřují na podporu britských pracovníků a zároveň na zajištění toho, aby si podniky mohly v případě potřeby najímat kvalifikovanou pracovní sílu.

„Naším plánem je zveřejnit bílou knihu [this], která stanoví, jak migraci snížit,“ dodala.

Bílá kniha poskytne podrobnější informace o tom, jak má nový imigrační systém fungovat.

Již brzy: Nová bílá kniha

Ústředním bodem vládního plánu na reformu přistěhovalectví je nová bílá kniha, která má být brzy zveřejněna a v níž jsou popsány kroky ke snížení čisté migrace.

To zahrnuje zlepšení možností odborné přípravy pro místní britské pracovníky a úpravu vízových pravidel tak, aby odrážela potřeby pracovního trhu v zemi.

Cooper zdůraznil, že určitá odvětví, jako je zdravotnictví, informační technologie (IT) a strojírenství, jsou ve velké míře závislá na zahraničních pracovnících.

Vláda se snaží podrobně prozkoumat, proč tomu tak je, a usiluje o snížení této závislosti.

Jejím cílem je podpořit podniky, aby přednostně zaměstnávaly a školily místní britské pracovníky nebo pracovníky, kteří již ve Spojeném království pracují.

Průmyslová odvětví však budou moci i nadále nabírat zaměstnance ze zahraničí, pokud v zemi nebudou k dispozici kvalifikovaní uchazeči.

„Myslím, že musíme také zavést přísnější vízové kontroly,“ prozradila ministryně vnitra.

Cooper dodal, že vedle vízové kontroly chce vláda posílit vazby tam, kde je zapotřebí odborné vzdělávání nebo jiné politiky týkající se pracovní síly.

Poradní výbor pro migraci (MAC), který radí vládě v oblasti přistěhovalectví, bude hrát klíčovou roli při rozhodování o tom, kde je třeba upravit víza.

Byla pověřena přezkoumáním odvětví informačních technologií a strojírenství, aby pochopila jejich závislost na zahraničních pracovnících a našla řešení.

Kritika minulé imigrační politiky

Ministr vnitra představil plán imigrační reformy zaměřený na podporu britských pracovníků a ochranu hranic
Obrázek s laskavým svolením Usame Dzinovic: via Pexels

Ministr vnitra rovněž poukázal na několik problémů s předchozími pravidly imigrační reformy.

Tvrdila, že některá pravidla příliš usnadňují podnikům najímání pracovníků z jiných zemí namísto školení lidí ve Spojeném království.

Dřívější politika například umožňovala zaměstnavatelům najímat zahraniční pracovníky se slevou, což podle Coopera „podporovalo podbízení“.

Vysvětlila, že to snižuje pravděpodobnost, že by společnosti investovaly do místní pracovní síly.

Podle připravovaných návrhů budou podniky podporovány v tom, aby poskytovaly více příležitostí ke vzdělávání pracovníkům ve Spojeném království.

To bude mít zásadní význam zejména pro odvětví s vysokou poptávkou po kvalifikované pracovní síle, která se potýkají s nedostatkem zaměstnanců.

Výzvy v konkrétních odvětvích

Některá odvětví, jako je zdravotnictví, sociální péče, IT a strojírenství, čelí jedinečným výzvám, které vyžadují cílená řešení.

Například v oblasti sociální péče je mnoho neobsazených pracovních míst. Zároveň je ve Spojeném království často nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti IT a strojírenství.

K vyřešení těchto problémů plánuje vláda navázat spolupráci s organizacemi zaměřenými na zvyšování kvalifikace a zlepšit možnosti odborné přípravy.

To umožní většímu počtu pracovníků ve Spojeném království získat kvalifikaci, kterou potřebují pro výkon těchto pozic.

Cooper zdůraznil, že najímání pracovníků z jiných zemí by mělo být pouze záložním plánem, pokud nejsou k dispozici kvalifikovaní místní pracovníci.

Uspořádání Quad: Týmový přístup

Aby tyto změny byly úspěšné, plánuje vláda zavést nový rámec nazvaný „čtyřstranné uspořádání“.

Tento přístup spojuje čtyři klíčové skupiny:

  1. Zaměstnavatelé: Podniky budou vyzvány, aby se zaměřily na najímání a školení pracovníků ve Spojeném království a teprve poté se poohlédly po zahraničí.
  2. Ministerstvo práce a důchodů (DWP): Toto ministerstvo pomůže získat více lidí do zaměstnání tím, že sníží nezaměstnanost a podpoří osoby bez práce.
  3. Dovednosti Organizace: Skupiny jako Skills England a další ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku budou vytvářet nové vzdělávací programy pro pracovníky.
  4. Poradní výbor pro migraci (MAC): Výbor bude poskytovat odborné poradenství v oblasti vízových pravidel a potřeb pracovních sil.

Koordinací těchto iniciativ chce vláda postupně snížit závislost na zahraničních pracovnících.

Zároveň se snaží pomoci podnikům najít kvalifikované pracovníky, které potřebují.

Posílení hranic a boj proti nelegálnímu přistěhovalectví

Ministr vnitra představil plán imigrační reformy zaměřený na podporu britských pracovníků a ochranu hranic
Obrázek s laskavým svolením Kevin Ku přes Unsplash

Další klíčovou součástí plánované imigrační reformy je zlepšení ochrany hranic, přičemž hlavní roli v tomto směru hraje nové velitelství pro ochranu hranic (Border Security Command, BSC).

Mezi hlavní úkoly BSC patří prevence nelegální migrace a rozbíjení sítí pašeráků lidí, které usnadňují nebezpečné překračování Lamanšského průlivu.

Bude spolupracovat s ostatními státy, aby zastavila pašeráky a omezila nebezpečné nelegální přechody do Spojeného království.

„V mnoha evropských zemích nyní roste zájem o pronásledování těchto zločineckých pašeráckých gangů,“ vysvětlil Cooper.

Ministryně vnitra dala jasně najevo, že zachování bezpečnosti hranic Spojeného království je nejvyšší prioritou.

Copper zdůraznil závazek vlády zajistit bezpečné a legální cesty pro lidi prchající před pronásledováním.

Zdůraznila však, že takové cesty již existují a neměly by zcela nahradit pronásledování zločineckých gangů.

Reakce na plánované imigrační reformy

Návrhy vlády vyvolaly smíšené reakce.

Některé podnikatelské skupiny vyjádřily obavy, že příliš rychlé snížení imigrace by mohlo způsobit další nedostatek pracovních míst.

Na druhou stranu zastánci přísnějších imigračních pravidel vládní plán imigrační reformy uvítali.

Mnozí věří, že reformy povedou k vyváženějšímu systému, který bude prospěšný pro celou zemi.

Vláda slíbila, že změny bude zavádět postupně, aby měly podniky čas se přizpůsobit.

Svědectví Cooperové zdůrazňuje potřebu imigračního systému, který podporuje ekonomiku Spojeného království a zároveň snižuje zatížení veřejných služeb.

„Cílem těchto reforem je zajistit, aby náš imigrační systém fungoval pro všechny,“ zdůraznil Cooper.

Bílá kniha, která by měla být brzy zveřejněna, poskytne podrobnější informace o tom, jak budou tyto plánované reformy přistěhovalectví fungovat.