Ministerstvo vnitra Spojeného království (UK) oznámilo nové změny v systému vypořádání v Evropské unii (EUSS).
Změny, které byly oznámeny 21. května, zajistí, že „všichni, kterým byl v rámci programu EU pro usazování udělen status předusazeného, budou moci i nadále snadno prokázat svá práva“, uvádí se v tiskové zprávě.
Dodala, že také „zajistí větší přehlednost pro ty, kteří jsou povinni kontrolovat imigrační status, jako jsou zaměstnavatelé a pronajímatelé“.
Změny pomáhají implementovat rozsudek Nejvyššího soudu z prosince 2022, který vzešel ze soudního přezkumu podaného nezávislým monitorovacím orgánem (IMA) pro dohody o právech občanů.
Vrchní soud rozhodl, že osoby s předusazeným statusem neztrácejí své právo žít ve Spojeném království podle dohody o vystoupení, pokud znovu nepožádají o EUSS.
Po splnění podmínek by osoby, kterým byl přiznán status předusazeného rezidenta v rámci EUSS, měly automaticky získat právo trvalého pobytu podle dohody o vystoupení.
„Jsme přesvědčeni, že náš právní rámec je v souladu s rozsudkem,“ napsal v dopise lordu Rickettsovi, předsedovi Výboru pro evropské záležitosti, poslanec Tom Pursglove, státní ministr pro legální migraci a hranice.
„Nadále jsme však úzce spolupracovali s IMA na implementaci, abychom zajistili, že změny, které jsme provedli, budou fungovat v praxi,“ dodal.
Co je systém vypořádání EU
Program EU Settlement Scheme umožňuje občanům zemí Evropské unie (EU), jakož i Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska a jejich oprávněným rodinným příslušníkům žít ve Spojeném království i po brexitu.
Podporuje dohodu o vystoupení, která potvrzuje, že státní příslušníci zemí mimo EU žijící ve Spojeném království mají stejná práva jako britští občané, stejně jako státní příslušníci Spojeného království a jejich oprávnění rodinní příslušníci v jakékoli zemi EU, do níž se přestěhovali nebo v níž pobývají.
Platí pro občany EU ve Spojeném království a britské občany v EU od 31. prosince 2020, kdy skončí přechodné období brexitu.
V rámci programu EU pro usazování mají kvalifikovaní občané třetích zemí právo na celoživotní pobyt a mohou studovat, pracovat a volně cestovat mezi Spojeným královstvím a EU.
Osoby se statusem usazeného nebo předusazeného rezidenta podle EUSS jsou osvobozeny od nového britského elektronického cestovního povolení (ETA).
Tuto výjimku z ETA lze prokázat prostřednictvím digitálního záznamu o přistěhovalectví do Spojeného království(eVisa), který by měl být propojen s jejich pasem.
Nové změny v systému vypořádání EU
Ministerstvo vnitra provedlo další změny, aby posílilo svou podporu provádění rozsudku Nejvyššího soudu z roku 2022.
Oznámil tři nové změny v systému vypořádání EU:
1. Zneviditelnění dat expirace pro kontrolní mechanismy
Zaprvé odstraní z digitálních profilů zobrazovaných třetím stranám datum vypršení platnosti předvyřízeného statusu.
To znamená, že zaměstnavatelé a pronajímatelé při online kontrole práva na práci nebo pronájem neuvidí, kdy skončí status předusazené osoby.
Datum vypršení platnosti bude neviditelné i pro třetí strany při prohlížení nebo prokazování imigračního statusu.
2. Žádné další opakované kontroly práva na práci nebo práva na nájem.
Za druhé, ministerstvo vnitra již nebude vyžadovat, aby třetí strany prováděly opakované kontroly držitelů předusazeného statusu.
To znamená, že kontrolní pracovníci nemusí provádět další kontroly práva na zaměstnání nebo práva na pronájem, pokud osoba zůstane ve stejném zaměstnání nebo v nájemní smlouvě.
Ve svém dopise Pursglove uznal riziko „neustálé viditelnosti data ukončení platnosti“ a „požadavku na opětovnou kontrolu stavu“.
Připustil, že to může mít negativní dopad na držitele statusu před usazením.
3. Prodloužení statusu předusazeného na 5 let
Za třetí, ministerstvo vnitra prodlouží dobu trvání prodloužení statusu před usídlením na pět let.
„To poskytne držitelům předusazených statusů dodatečné ujištění o jejich pokračujících právech,“ napsal Pursglove.
Přidává další tři roky prodloužení pro držitele statusu před usídlením, kteří dosud nepožádali o status usazeného občana nebo jej nezískali.
Ministerstvo vnitra od září 2023 automaticky prodlužuje status předusazených osob o dva roky.
Provádění nových změn v systému vypořádání EU
Podle serveru the3million jsou změny „potenciálně dobrou zprávou“, ale je třeba je brát „s rezervou“.
The3Million je nezisková skupina, která se zasazuje o práva občanů jiných států žijících ve Spojeném království.
„Současně se zavedením těchto opatření ministerstvo vnitra uvedlo, že se začne zabývat omezením statusu předusazených osob,“ napsala na svém účtu na X.
Nezisková skupina varovala, že pokud občané Spojeného království nebudou schopni doložit, že žijí ve Spojeném království již pět let, „ve lhůtě stanovené ministerstvem vnitra zůstanou bez dokladů“.
The3Million se také zeptal, zda mohou držitelé statusu před usazením stále používat kódy akcií k prokázání svého statusu, nebo zda musí využívat služeb kontroly zaměstnavatele/pronajímatele.
Kromě toho vznesl otázku provádění nových změn.
Pursglove v dopise uvádí, že změny a související pokyny budou aktualizovány „během několika příštích týdnů“.
Ministerstvo vnitra rovněž zvažuje, zda je k vyjasnění těchto změn nutné provést změny souvisejících právních předpisů.
Později v tomto roce plánuje automaticky povýšit status osob s předusazením na status usazených po pěti letech.