Londýnský starosta vyzývá k volnému pohybu britské mládeže v EU

| 23 ledna, 2024
Londýnský starosta vyzývá k volnému pohybu britské mládeže v EU

Londýnský starosta chce zajistit volný pohyb v Evropské unii (EU) a vyjmout mladé lidi z pracovních a cestovních omezení po brexitu.

Sadiq Khan prohlásil, že mladí britští občané by měli mít po odchodu Spojeného království z EU možnost volného pohybu.

Cílem je podle něj snížit hospodářské a kulturní škody způsobené brexitem.

„Tvrdý brexit vlády způsobil škody napříč Londýnem a právě mladí lidé byli v mnoha ohledech zasaženi nejvíce,“ řekl Khan.

Dodal: „Nejenže je pro mladé lidi obtížnější vycestovat do zahraničí za prací, ale kvůli chybnému rozhodnutí vlády opustit program Erasmus je i pro studenty mnohem obtížnější studovat v zahraničí.“

Erasmus+ je program EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě.

Program nabízí mladým lidem možnost vycestovat a získat pracovní zkušenosti, studovat nebo se vzdělávat v jiné zemi.

Mladí lidé se mohou účastnit od dvou dnů do 30 dnů nebo od dvou týdnů do jednoho roku, v závislosti na typu projektu.

Nedávná zpráva společnosti Cambridge Econometrics ukazuje, že brexit způsobil v Londýně ztrátu téměř 300 000 pracovních míst.

Zpráva, kterou si nechala vypracovat radnice, rovněž ukázala, že ekonomika hlavního města přišla o 30 miliard liber.

Starosta Khan, který se v letošních volbách uchází o třetí funkční období, se o své představy podělil s deníkem Observer, který o nich informoval. The Guardian .

Volný pohyb mladých lidí v EU

Londýnský starosta se zasazuje o volný pohyb v EU. To umožní mladým lidem studovat, cestovat a obsadit volná pracovní místa v kritických odvětvích hospodářství.

Chán řekl, že není pro vstup do EU, ale podporuje zvláštní dohodu o„mobilitě mládeže“ se zeměmi EU.

Je také otevřený zrušení vízových pravidel, která omezují cestování a možnost pracovat v jiných evropských zemích po brexitu.

Khan zdůraznil: „Je mi jasné, že bych podpořil program mobility mládeže, který by nám přinesl ekonomický, kulturní a sociální prospěch.“

„I když Spojené království již není součástí EU, Londýn je a vždy bude evropským městem,“ dodal.

Naomi Smithová z internacionalistického think tanku Best for Britain uvedla, že „reciproční program mobility mládeže s EU je výhodný pro všechny“.

Dodala, že by to mohlo být „záchranné lano pro britské podniky, které stále trpí akutním nedostatkem pracovních sil“.

Výkonný ředitel profesní organizace Seasonal Businesses in Travel Charles Owen uvedl, že program mobility mládeže „není zázračným řešením“.

„Mohlo by to však částečně zmírnit tlak na nedostatek pracovních sil“ a zabránit tomu, aby některé podniky nadobro ukončily činnost.

Zkoumání programů mobility mládeže s EU

Není to poprvé, co britští vládní úředníci vznesli v EU dotaz na program mobility mládeže.

V červenci 2023 podpořil podobnou myšlenku bývalý ministr vlády za Konzervativní a unionistickou stranu a přední zastánce brexitu George Eustice.

Eustice vyzval vládu Spojeného království, aby zahájila dvoustranná jednání se zeměmi EU. Cílem je nabídnout mladým občanům EU právo na dvouleté pracovní vízum do Spojeného království.

Navrhl, aby dohody byly reciproční. Mladí občané Spojeného království mohou také dva roky žít a pracovat v členských státech EU, s nimiž byla uzavřena dohoda.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že s členskými státy EU zkoumá možnost zavedení programu mobility mládeže.

Zjednodušení vízových pravidel po Brexitu

Po brexitu přestala platit svoboda pohybu pro občany Spojeného království. Podle vízových pravidel po brexitu mohou občané Spojeného království strávit v schengenském prostoru EU pouze 90 dní během 180 dnů.

Státní příslušníci Spojeného království nepotřebují pro krátkodobé cesty do schengenského prostoru vízum. V brzké době, do poloviny roku 2025, musí získat ETIAS neboli evropské cestovní informace a povolení.

Naopak občané EU, kteří navštíví Spojené království, nepotřebují vízum pro krátkodobé cesty trvající maximálně šest měsíců.

Od roku 2024 však budou vyžadovat britské elektronické cestovní povolení (ETA).

Pro delší pobyty nebo specifické účely, jako je práce, je stále třeba příslušné vízum Spojeného království nebo schengenské vízum.

Přesto došlo v nedávné době ke zmírnění pravidel po brexitu pro vybrané osoby.

V prosinci 2023 britská vláda zjednodušila cestování pro francouzské školní výlety poté, co došlo k drastickému poklesu výjezdů za vzděláním po brexitu.

Děti, které jsou státními příslušníky EU, Evropského hospodářského prostoru (EHP) nebo Švýcarska, mohou nyní při školních výletech do Spojeného království používat své národní průkazy totožnosti.

Děti ze zemí mimo EU budou muset i nadále cestovat na svůj cestovní pas, ale nebudou již potřebovat návštěvnické vízum do Spojeného království.

Německo údajně zvažuje, že v lednu 2024 zruší pasové požadavky pro vzdělávací cesty.

Jejím cílem je zpřístupnit a zatraktivnit cestování do Německa pro studenty ze Spojeného království.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *