Jak požádat o ETA pro Spojené království

| 15 března, 2023
Jak požádat o ETA pro Spojené království

Zavedení systému ETA ve Spojeném království

V době, kdy Evropská unie začíná zavádět svůj Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS), připravuje Spojené království vlastní verzi předcestovní kontroly. Nová cestovní povinnost pro většinu cizinců, kteří chtějí navštívit některou ze čtyř zemí.
Spojeného království
(Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko) je v současné době ve fázi přípravy a očekává se, že se stane povinnou až v roce 2025, ačkoli toto datum není pevně stanoveno.

Nový systém povolení ke vstupu se nazývá elektronické povolení k cestě (ETA) a nebude se týkat držitelů britských pasů, ale bude mít dopad na cizince, kteří v současné době mají snadný přístup do Spojeného království prostřednictvím jednoduchého a platného pasu.

Ale co je ETA? Jak ETA funguje? A kdo potřebuje (nebo bude potřebovat) ETA?

Co je ETA?

V několika zemích světa, včetně Spojených států, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, byl zaveden elektronický systém předběžné kontroly návštěvníků ze zámoří. Evropská unie v současné době provádí stejný proces, přičemž systém ETIAS již funguje a má se stát povinným do konce roku 2023.

Základní koncepce těchto online kontrolních systémů spočívá ve shromažďování informací o zamýšlených návštěvnících s cílem zjistit, zda přijíždějící cestující nepředstavují kriminální, bezpečnostní, teroristické nebo zdravotní riziko, a to na základě porovnání údajů uvedených ve formuláři žádosti s informacemi uloženými v bezpečnostních (a jiných) databázích.

Elektronické schvalování je rychlejší a jednodušší než standardní papírová víza a prověřování žadatelů je také podrobnější a aktuálnější než dříve.

Nové elektronické cestovní povolení je odpovědí Spojeného království na systémy, které již fungují v jiných částech světa. Jedná se o prostředek, který umožňuje sledovat, kdo vstupuje do Spojeného království, a určit, komu by měl být vstup odepřen.

Jak ETA funguje?

ETA není papírový dokument jako vízum, ale elektronické povolení ke vstupu a pohybu po čtyřech zemích Spojeného království. Po podání žádosti a schválení je ETA digitálně propojena s příslušným pasem, který se po naskenování zobrazí v místě odjezdu a příjezdu držitele pasu do Spojeného království.

Žádost o ETA se podává online, takže žadatelé potřebují k podání žádosti přístup k počítači a platnou e-mailovou adresu.

Proces podávání žádostí

Tvrdí se, že proces online žádosti o ETA „trvá jen několik minut“, ale záleží na tom, co přesně znamená několik minut. Žádost ETA se podává výhradně online a vyžaduje následující údaje:

  • Vyplněný formulář žádosti se základními osobními údaji, včetně jména a příjmení, data narození, státní příslušnosti a plánovaných cest.
  • Aktuální, platný, biometrický pas.
  • E-mailová adresa
  • přijatelný způsob platby (debetní nebo kreditní kartou).

Stejně jako v případě každého úředního postupu je nezbytné poskytnout všechny požadované informace a dokumentaci. Pokud formulář žádosti nevyplníte správně a úplně, dojde ke zpoždění, případně k úplnému zamítnutí žádosti.

Po kontrole poskytnutých informací a dokumentace by měla být ETA schválena do dvou až tří dnů.

Kdo potřebuje ETA?

Držitelé cestovních pasů ze zemí, které v současné době vyžadují k návštěvě Spojeného království vízum, ho budou potřebovat i nadále. Požadavek ETA se vztahuje na země, které v současné době využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím, což zahrnuje téměř všechny země Evropské unie a Schengenu a významné státy, jako jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Austrálie a Čína.

Ačkoli v současné době zůstává status quo zachován, v příštích několika letech již platný cestovní pas stačit nebude. Všichni cizinci vstupující do Spojeného království budou potřebovat buď biometrický pas s elektronicky propojeným systémem ETA, nebo britské vízum.

Jakmile EU plně zavede program ETIAS, budou držitelé britských pasů potřebovat k cestování do evropské zóny a v rámci ní pas schválený v rámci ETIAS. Není překvapivé, že po zahájení provozu systému ETA ve Spojeném království tomu bude naopak.
Mezi země, jejichž občané budou potřebovat ETA, patří:

  • Všechny členské země Evropské unie (s výjimkou Irské republiky).
  • Všechny členské státy schengenského prostoru
  • Občané Spojených států, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, jakož i zemí, které v současné době využívají bezvízový styk, budou v nepříliš vzdálené budoucnosti rovněž potřebovat ETA, pokud se nepodaří vyjednat a dohodnout další dohody.

Irsko – výjimka

Již od roku 1922 existuje mezi Irskou republikou a Spojeným královstvím dohoda, která umožňuje volné cestování mezi oběma entitami a přiznává určitá práva občanům jedné z nich při pobytu na území druhé. Jedná se o takzvanou dohodu o společném cestovním prostoru, která je výhradně dohodou mezi Británií a Irskem a je nezávislá na právních předpisech EU.
Společný cestovní prostor zahrnuje všechny čtyři země Spojeného království a Irsko (a také Normanské ostrovy a ostrov Man) a irští a britští občané mají v rámci těchto zemí a ostrovů určitá práva a výsady.

Všichni občané společného cestovního prostoru mají právo v něm pobývat, studovat a pracovat, což platí i pro cestování. I po vystoupení Velké Británie z Evropské unie (brexit) mohou britští a irští občané nadále volně cestovat mezi oběma zeměmi bez vízové povinnosti nebo, jak se brzy stane, bez povinnosti získat ETA.

Účely ETA

Konečný seznam zemí, jejichž občané budou potřebovat povolení ETA, sice ještě nebyl potvrzen, ale účel cestovního povolení je jasně definován. Státní příslušníci třetích zemí (NVN) potřebují ke vstupu do Spojeného království ETA na:

  • Cestovní ruch
  • Obchodní účely
  • Krátké studijní kurzy
  • Zdravotní důvody

Stejně jako v případě standardního schengenského víza se očekává, že NVN s ETA budou moci zůstat na území Spojeného království maximálně 180 dní, než budou muset opustit jurisdikci. Po vstupu do Spojeného království se mohou NVN volně pohybovat a cestovat kdekoli v rámci čtyř zemí tvořících Spojené království, nikoli však v Irské republice, která je zcela odlišnou zemí.

Britská vláda předpokládá, že systém ETA začne fungovat v roce 2023 a plně jej zavede do roku 2025, ale jedná se o plánovaný termín, který se může vždy změnit. V současné době potřebují občané, kteří nemají vízum, k návštěvě Spojeného království pouze platný cestovní pas. Přesto doporučujeme sledovat veškeré novinky týkající se zavedení systému ETA, které mohou mít vliv na nadcházející cesty do Spojeného království.

Stejně jako u skautů je vhodné „být připraven“, protože zavedení ETA je proces, který se vyvíjí a může se kdykoli změnit!