Francouzští poslanci zamítli návrh zákona o zmírnění vízových pravidel pro britské majitele druhého bydlení

| 13 prosince, 2023
Francouzští poslanci zamítli návrh zákona o zmírnění vízových pravidel pro britské majitele druhého bydlení

Francouzští poslanci zamítli návrh francouzského zákona o přistěhovalectví. Než se návrh dostal do ústavodárného shromáždění, zákonodárci z něj vypustili článek o zmírnění vízových pravidel pro britské majitele druhých domů.

V listopadu schválila horní komora francouzského parlamentu, Sénat, nový zákon o přistěhovalectví. Zahrnuje změny, které zavádějí přísnější pravidla a posilují různé aspekty imigrační politiky.

Návrh zákona byl však na francouzském Národním ústavodárném shromáždění 11. prosince 2023 rychle zamítnut, a to ještě před zahájením rozpravy.

Zamítnutý návrh zákona o přistěhovalectví obsahoval například ustanovení o zrušení státem hrazené zdravotní péče pro pracovníky bez dokladů.

Navrhla také přísnější pravidla pro rodinné příslušníky usazující se ve Francii a omezení občanských práv.

Do návrhu zákona byl rovněž zahrnut článek, který vyjímá občany Spojeného království, kteří vlastní nemovitosti ve Francii, z pravidel pro cestování po brexitu.

Článek zvýhodňující britské majitele druhých domů byl však odstraněn ještě před předložením návrhu ústavodárnému kongresu.

Zmírnění pravidla 90 dnů pro britské majitele druhého bydlení

Odstraněný článek by britským majitelům druhého bydlení usnadnil dlouhodobý pobyt ve francouzských domech.

Britští občané jako státní příslušníci třetích zemí Evropské unie (EU) mohou po brexitu navštívit schengenský prostor pouze na 90 dní během 180 dnů.

Občané Spojeného království, kteří vlastní nemovitosti ve Francii, nemohou navštívit jiné země EU, pokud již strávili tři měsíce ve svém vlastním francouzském bydlišti.

Ti, kteří si plánují prodloužit pobyt v schengenském prostoru, potřebují dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu.

Pokud by návrh vstoupil v platnost, mohli by britští majitelé druhých domů ve Francii zůstat déle bez jakýchkoli formalit. Bylo by to, jako by k brexitu nikdy nedošlo.

Odmítnutí uvolněných vízových pravidel pro majitele druhého bydlení

Poté, co francouzský Senát schválil zákon o přistěhovalectví, The Local informoval, že výbor poslanců navrhl zrušit návrh na automatická víza pro britské majitele druhých domů.

„Tuto výjimku nic neodůvodňuje. Britští občané se suverénně rozhodli opustit Evropskou unii a vzdát se výhod, které z ní plynou,“ uvádí se v dokumentu.

Dále se v něm uvádí: „Samotný fakt vlastnictví druhé nemovitosti není dostatečným důvodem pro osvobození od vízové povinnosti.“

Poslanci zdůraznili, že automatické udělování dlouhodobých víz pouze na základě vlastnictví nemovitosti by mohlo být považováno za neobjektivní. Mohlo by to být vnímáno jako zvýhodňování určité skupiny lidí kvůli jejich finanční situaci.

Pokud by byl zákon přijat, mohl by vytvořit „nerovnost ve vztahu k ostatním cizincům, kteří musí pro získání takového víza dodržovat přísnější postup“.

Poslanci zdůraznili, že současné zákony umožňují občanům Spojeného království získat víza nebo povolení k pobytu, aby si prodloužili svůj pobyt.

Poslanci slibují, že návrh upraví a znovu předloží.

Podle Connexion , poslanci, kteří podpořili zmírnění vízových pravidel pro majitele druhého bydlení, předložili upravené návrhy článku.

Většina z nich navrhuje pro majitele nemovitostí ve Francii dlouhodobá víza, která jim umožňují přijíždět a odjíždět podle vlastního uvážení.

Jeden z nich navrhl omezit automatické vízové právo na osoby, které vlastnily nemovitost ve Francii před brexitem. To má zabránit případné budoucí diskriminaci ostatních neevropských vlastníků.

Mohlo by se to také podobat automatickému osvobození od povinnosti žádat o krátkodobé vízum, které již existuje pro mnoho občanů třetích zemí.

Další verze upravuje vízová pravidla tak, aby umožňovala krátkodobé návštěvy v délce až 180 dní. To platí i pro občany EU, kteří navštěvují Spojené království.

Občané EU, včetně Francouzů, nepotřebují k návštěvě Spojeného království vízum a mohou zde pobývat až šest měsíců nebo 180 dní.

Usnadnění života majitelům druhého bydlení ve Francii

Mnoho britských majitelů druhého bydlení zakoupilo svou nemovitost ve Francii před brexitem. Omezení jejich pobytu ve francouzských domovech by mohlo vést ke ztrátám pro francouzské hospodářství.

Osoby, které vlastní druhé bydlení ve Francii, mohou žádat o dlouhodobá víza a povolení k pobytu. Tyto formality se však ukazují jako obtížné a časově náročné.

O dlouhodobá víza, která jsou obvykle platná šest měsíců na jednu návštěvu, je třeba žádat pokaždé, když chtějí majitelé domů zůstat ve Francii déle než tři měsíce.

Žádost o povolení k pobytu navíc předpokládá, že se jejich druhý domov stane jejich trvalým bydlištěm. To nemusí být vhodné pro ty, kteří se neplánují usadit ve Francii.

Francie má pravomoc stanovit vlastní předpisy týkající se víz a povolení k pobytu na svém území. Změna pravidla 90 dnů však může být precedentem pro ostatní země EU.

Pravidlo 90 dnů je koneckonců politikou EU. Aby bylo pravidlo oficiálně přijato, musí o jeho změně hlasovat všech 28 členů EU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *