Francouzská vysoká rada odmítá automatické udělení dlouhodobého víza britským majitelům domů

| 29 ledna, 2024
Francouzská vysoká rada odmítá automatické udělení dlouhodobého víza britským majitelům domů

Britští občané, kteří vlastní francouzský dům, musí i nadále dodržovat pravidla Evropské unie (EU) týkající se 90denních víz.

Francouzská Ústavní rada 25. ledna 2024 zamítla návrh na zmírnění 90denní vízové povinnosti pro britské majitele druhého bydlení po Breitově odchodu.

Ústavní rada je nejvyšším orgánem pro ústavní záležitosti ve Francii. Zajišťuje dodržování ústavních zásad a pravidel v zemi.

Novela je součástí kontroverzního zákona o přistěhovalectví, který obě komory francouzského parlamentu schválily v prosinci 2023.

Britským státním příslušníkům, kteří vlastní nemovitost ve Francii, by umožnil dlouhodobý vízový pobyt bez jakýchkoli formalit.

Návrh zákona by obcházel pravidlo EU o 90denním vízu pro státní příslušníky třetích zemí. Mezi státní příslušníky třetích zemí se po brexitu nově řadí i občané Spojeného království (UK).

Francouzská Ústavní rada zamítla téměř třetinu navrhovaného zákona o přistěhovalectví.

Rada mimo jiné odmítla zpřísnění přístupu k sociálním dávkám a pravidel pro slučování rodin a zavedení imigračních kvót.

Proč byl zrušen automatický nárok na dlouhodobá víza

Francouzská Ústavní rada zamítla automatické udělení dlouhodobých víz britským majitelům druhého bydlení z procesních důvodů.

Rada rozhodla, že se návrh dostatečně nepodobá původnímu znění zákona. Rovněž tvrdila, že s tím nesouvisí, a to ani nepřímo.

Poslanci, kterým se také říká “ mudrci lesa „, se při zdůvodňování svého rozhodnutí odvolávali na článek 45 francouzské ústavy.

Uvedla, že podmínky pobytu ve Francii pro některé britské státní příslušníky „by neměly v zákoně místo z toho důvodu, že by byly zavedeny v prvním čtení“.

Původní vládní text před rokem neobsahoval ustanovení o automatickém udělování dlouhodobých víz britským majitelům domů.

Senátorka Martine Berthetová jej doplnila jako pozměňovací návrh, který senátoři následně přijali jako nový článek návrhu zákona.

Místní s odvoláním na francouzského odborníka na ústavu Thibauda Muliera uvedl, že odůvodnění článku 45 se zaměřuje na „legislativní doplňky“ neboli články, které nesouvisejí se zamýšleným účelem zákona.

Návrh by také musel být v souladu s původními důvody návrhu zákona. Návrh zákona o přistěhovalectví byl předložen za účelem „kontroly přistěhovalectví a zlepšení integrace“.

Rada uvedla, že ustanovení týkající se britských majitelů druhých domů „nemají souvislost, ani nepřímou, s žádným jiným ustanovením“.

„Aniž by tedy Ústavní rada předjímala soulad obsahu těchto ustanovení s ostatními ústavními požadavky, je třeba konstatovat, že jelikož byla přijata postupem, který je v rozporu s Ústavou, jsou tudíž v rozporu s Ústavou,“ rozhodla francouzská Nejvyšší rada.

Francouzská Ústavní rada se však nevyjádřila k tomu, zda návrh automatických víz porušuje francouzskou ústavu.

Proti rozhodnutí Ústavní rady však není možné se odvolat.

Zjednodušení vízových pravidel EU pro britské majitele domů ve Francii

Poté, co zákonodárci přidali ustanovení pro britské vlastníky domů ve Francii, odpůrci ho rychle vyškrtli. Stalo se tak ještě předtím, než se poprvé dostala do Národního ústavodárného shromáždění.

Francouzští poslanci tvrdili, že vlastnictví nemovitosti ve Francii není dostatečným důvodem pro osvobození od vízové povinnosti. Mohlo by to být také vnímáno jako zvýhodňování určité skupiny lidí kvůli jejich finanční situaci.

Přesto zákonodárci toto nejasně formulované ustanovení do imigračního zákona před jeho schválením znovu začlenili.

„Dlouhodobé vízum se vydává automaticky britským občanům, kteří vlastní druhý domov ve Francii. Jsou proto osvobozeni od povinnosti podat žádost o dlouhodobé vízum,“ uvádí se v pozměňovacím návrhu.

V podstatě by se tak britští majitelé domů ve Francii vrátili k pravidlům platným před brexitem. Návrh zákona by jim umožnil zůstat v jejich francouzských domovech déle než 90 dní.

Britští majitelé domů mohou ve Francii pobývat maximálně 90 dní.

Francouzský pozměňovací návrh k zákonu o přistěhovalectví byl potenciálně skvělou zprávou pro občany Spojeného království, kteří před brexitem vlastnili nemovitosti ve Francii.

Zprávy také ukázaly nárůst počtu vyhledávání francouzských nemovitostí občany Spojeného království. Počet Britů, kteří hledali francouzské domy ke koupi, byl šestkrát vyšší než obvykle.

Podle vízových předpisů po brexitu považuje EU britské občany za státní příslušníky třetích zemí.

Občané Spojeného království mohou pobývat ve Francii nebo jiném státě schengenského prostoru bez víza maximálně 90 dní během 180 dnů.

Osoby, které vlastní nemovitost ve Francii, nemohou navštívit jiné země EU, pokud již strávily 90 dní ve svém francouzském domově.

Pro prodloužení pobytu nebo návštěvu dalších zemí schengenského prostoru musí požádat o vízum nebo povolení k pobytu.