Francie zrušila omezení pro britské majitele domů po brexitu

| 22 prosince, 2023
Francie zrušila omezení pro britské majitele domů po brexitu

Francouzští poslanci schválili imigrační zákon, který by mohl vyjmout britské majitele druhého bydlení z vízových pravidel po brexitu.

19. prosince 2023 schválili francouzští zákonodárci velmi sporný návrh zákona, který zpřísňuje imigrační předpisy. Stalo se tak poté, co byl návrh zamítnut a vrácen k přepracování a revizi.

Jedním z ustanovení, které bylo do nového návrhu zákona o přistěhovalectví znovu zařazeno, je článek, který uděluje automatická dlouhodobá víza britským majitelům druhého bydlení.

„Dlouhodobé vízum se vydává automaticky britským občanům, kteří vlastní druhý domov ve Francii. Jsou proto osvobozeni od povinnosti podat žádost o dlouhodobé vízum,“ uvádí se v článku nově přijatého francouzského imigračního zákona.

Dále v něm stálo: „Podmínky, za jakých se to bude uplatňovat, budou upřesněny dekretem Státní rady.“

Ustanovení o občanech Spojeného království, kteří vlastní nemovitosti ve Francii, bylo z návrhu zákona vyškrtnuto ještě předtím, než se poprvé dostal do Národního ústavodárného shromáždění.

Poslanci argumentovali tím, že vlastnictví nemovitosti ve Francii není dostatečným důvodem pro osvobození od vízové povinnosti. Mohlo by to být také vnímáno jako zvýhodňování určité skupiny lidí kvůli jejich finanční situaci.

Mezi další ustanovení nové francouzské imigrační legislativy patří mimo jiné zpřísnění pravidel pro poskytování dávek, zejména pro nepracující cizince, zpřísnění podmínek pro slučování rodin a omezení žádostí o povolení k pobytu.

Co to znamená pro britské majitele domů ve Francii

Nově schválený francouzský zákon o přistěhovalectví je potenciálně skvělou zprávou pro občany Spojeného království, kteří vlastní nemovitosti ve Francii.

Britští občané nakupovali nemovitosti ve Francii ještě před rozhodnutím Spojeného království vystoupit z Evropské unie (EU) neboli před brexitem.

Po vystoupení Spojeného království z EU však mohou ve svých francouzských domovech pobývat pouze po dobu kratší než 90 dní nebo tři měsíce během 180 dnů.

Nemohli také navštívit jiné země EU, pokud již strávili 90 dní ve svém francouzském domově. To je v souladu s politikou EU týkající se návštěv státních příslušníků třetích zemí.

Občané Spojeného království musí požádat o vízum nebo povolení k pobytu, pokud chtějí zůstat déle ve svém francouzském bydlišti nebo navštívit jiné země schengenského prostoru.

Na druhou stranu pravidla pro cestování ve Spojeném království umožňují všem návštěvníkům ze zemí EU navštívit zemi až na šest měsíců bez víza.

Díky novému francouzskému zákonu o přistěhovalectví nemusí britští majitelé domů absolvovat vízové formality. Tyto postupy jsou zdlouhavé, komplikované a náročné.

Co bude následovat po schválení zákona?

Změna, jak je popsána v návrhu zákona, by v podstatě vrátila britské majitele druhých domů k pravidlům platným před Brexitem, vysvětluje. The Local .

Přestože francouzský parlament zákon schválil, čeká ho ještě několik kroků, než se stane zákonem.

Nejprve musí být předložen ústavní radě, aby byl zajištěn soulad s francouzskou ústavou.

Poté bude postoupena Státní radě, aby vyjasnila, jakým způsobem bude výjimka uplatňována.

Kterýkoli z těchto orgánů by mohl návrh zamítnout s odkazem na obavy týkající se práva EU nebo francouzské ústavy.

Pokud vše půjde podle plánu, očekává se, že zákon vstoupí v platnost v roce 2024.

Možné komplikace pro britské vlastníky nemovitostí ve Francii

Francie si může stanovit vlastní pravidla pro udělování víz a povolení k pobytu, ale změna pravidla 90 dnů by mohla ovlivnit ostatní země EU.

Pro změnu politiky EU, jako je pravidlo 90 dnů, musí hlasovat všechny členské státy.

Není také jasné, jak by britští občané, kteří vlastní druhý dům ve Francii, mohli při příjezdu na hranice prokázat, že jsou osvobozeni od vízové povinnosti.

Francouzští poslanci rovněž neupřesnili, jaké doklady budou sloužit jako důkaz britského občanství nebo vlastnictví nemovitostí ve Francii.

Nový zákon by mohl být obzvláště komplikovaný také v souvislosti se zavedením nového systému kontroly vstupu a výstupu na hranicích EU v říjnu 2024.

Mohlo by se jí dotknout i připravované elektronické cestovní povolení EU, Evropský systém pro cestovní povolení a informace (ETIAS). Ta by měla být zavedena v polovině roku 2025.

Vazby mezi Spojeným královstvím a Francií

Vzhledem k blízkosti obou zemí mají Spojené království a Francie jedinečný vztah.

Podle francouzského Národního institutu pro statistiku a ekonomické studie (Insee) vlastní britští občané ve Francii 86 000 nemovitostí.

Průzkum provedený společností Connexion ukázal, že mnoho z 1 300 britských majitelů domů utratí ve Francii přibližně 3 000 eur měsíčně.

Britští majitelé druhého bydlení ve Francii také vyjádřili přání navštěvovat své francouzské sídlo častěji. Před brexitem trávili ve Francii obvykle půl roku.

V prosinci 2023 vláda Spojeného království změnila svá pravidla pro cestování po brexitu a umožnila studentům na školních výletech do Francie cestovat s jejich občanskými průkazy.

Studenti ze zemí mimo EU, kteří překračují hranice mezi Spojeným královstvím a Francií, nepotřebují vízum, ale musí mít cestovní pas.

Rozhodnutí přišlo poté, co se počet vzdělávacích návštěv ve Spojeném království drasticky snížil, což mělo dopad na ekonomiku.