Francie se stane prvním členským státem Evropské unie (EU), který bude nabízet online žádosti o schengenská víza.
Francouzská vláda zavedla online žádost o 70 000 digitálních schengenských víz. To je v souladu s budoucí strategií EU pro podávání žádostí o víza.
Nový digitální systém očekává nárůst počtu žádostí o víza. Jedná se o sportovce, funkcionáře a návštěvníky nadcházejících olympijských a paralympijských her v roce 2024.
„[The system] je skutečně nutné zajistit vydávání víz v termínech slučitelných s úspěšnou organizací her,“ uvedlo francouzské ministerstvo vnitra.
Olympijské a paralympijské hry 2024 jsou ve Francii naplánovány na 26. července až 11. srpna a 28. srpna až 8. září 2024.
Francie hostí olympijské hry poprvé po sto letech. Poprvé v historii se zde budou konat paralympijské hry.
Vláda považuje digitální víza za nezbytná pro efektivnější řízení davů na nadcházejících hrách. Očekává se přibližně 1,5 milionu diváků.
Zjednodušení víz pro účastníky olympijských her
Systém„olympijských konzulátů“ francouzské vlády začal fungovat 1. ledna 2024. Zaměřuje se výhradně na vyřizování žádostí o víza pro olympijské a paralympijské hry v roce 2024.
Systém očekává, že bude zpracovávat žádosti 15 000 mezinárodních sportovců, 9 000 novinářů a delegací ze zahraničních zemí, které se účastní nadcházejících sportovních akcí.
Cílem je zjednodušit proces podávání žádostí o víza. Cílem je také zabránit zmatkům způsobeným současným množstvím nevyřízených žádostí ve francouzských vízových centrech po celém světě.
Nově spuštěný systém olympijských konzulátů funguje prostřednictvím portálu France-Visas.
Portál vydá akreditační karty s integrovanými digitálními vízy namísto fyzických vízových razítek.
Sportovci a funkcionáři s platným vícenásobným schengenským vízem nebudou muset na olympijské hry žádat o samostatné francouzské schengenské vízum.
Tyto osoby sice mohou využít stávající schengenská víza pro vícenásobný vstup, ale i tak budou potřebovat akreditaci pro účast na hrách.
Tím se zjednodušuje proces pro držitele víz a zároveň se zvyšuje bezpečnost.
Digitalizace procesu podávání žádostí o schengenská víza
Rada EU poprvé schválila přechod na digitalizaci procesu podávání žádostí o schengenská víza v listopadu 2023.
Schengenské vízum je povolení ke krátkodobému pobytu, které umožňuje cestovat po zemích schengenského prostoru EU až 90 dní během 180 dnů.
Společný schengenský cestovní prostor zahrnuje 23 členských zemí EU a sousední země, jako je Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko.
Nová online platforma pro schengenská víza se nazývá Platforma Evropské unie pro podávání žádostí o víza neboli EU VAP. Jeho spuštění je naplánováno na rok 2026.
Téměř všechny žádosti o digitální schengenská víza budou podávány prostřednictvím systému EU VAP. A to bez ohledu na cestovní plány nebo účely žadatele.
Osobní schůzky již nebudou nutné. Jedinou výjimkou jsou žadatelé, kteří žádají o vízum poprvé, nebo žadatelé s neplatnými biometrickými údaji.
Ti, kteří jsou oprávněni podat žádost online, budou moci vyplnit žádost o vízum, odpovědět na otázky týkající se cestování a nahrát požadované dokumenty na platformě EU VAP.
Platforma automaticky předá žádosti ke zpracování příslušným členským zemím.
Žadatelé budou moci platit vízové poplatky také prostřednictvím brány propojené s EU VAP. Platby budou převedeny přímo členskému státu.
Digitální budoucnost cestování
Kromě digitalizace žádostí o schengenská víza zavede EU také digitální opatření k zabezpečení svých hranic.
Očekávaná masová účast na olympijských hrách v Paříži je významným faktorem, proč EU odložila zavedení nového systému vstupu/výstupu (EES).
Systém EES je automatizovaný hraniční systém, který místo razítkování pasů při příjezdu na hranici zaznamenává vstupy a výstupy elektronicky.
Od října 2024 budou muset cestující bez vízové povinnosti a ti, kteří potřebují krátkodobé vízum pro vstup do schengenského prostoru, na hranicích odevzdávat otisky prstů a biometrické údaje obličeje.
Nový elektronický systém EU pro vydávání cestovních povolení, Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS), bude spuštěn v polovině roku 2025.
Všichni cizinci, kteří nepotřebují ke vstupu do schengenského prostoru vízum, musí získat systém ETIAS.
Francouzský experiment s digitálními vízy do roku 2024 by mohl být významným krokem k vytvoření efektivnějšího digitálního imigračního systému EU.
Vzhledem k otevřeným vnitřním hranicím Schengenu je koordinace imigrační politiky klíčová. Digitální víza umožňují hladší prosazování a sdílení informací mezi členskými státy.
V případě úspěchu by olympijské hry v Paříži mohly ukázat výhody digitalizace na vlastní kůži.
Napsat komentář