Držitelé pasů britských zámořských území osvobozeni od daně ETA

| 5 dubna, 2024
Držitelé pasů britských zámořských území osvobozeni od daně ETA

Vláda Spojeného království (UK) aktualizovala své pokyny k elektronickému cestovnímu povolení (ETA) a přidala do nového systému další výjimku.

Od 4. dubna 2024 nebudou osoby s pasem britského zámořského území (BOT) před cestou do Spojeného království povinny získat ETA.

Držitelé cestovních pasů BOT musí jednoduše předložit svůj platný cestovní pas a další doklady totožnosti, aby potvrdili svou výjimku z ETA.

Pokud by držitelé cestovních pasů BOT nebyli zahrnuti do výjimky z ETA, byli by z ETA vyňati pouze držitelé cestovních pasů BOT s britskými občany.

Kromě britských občanů mají výjimku ze systému ETA také osoby s irským pasem, vízem Spojeného království a imigračním statusem.

Osoby, které nejsou legálními rezidenty Irské republiky, jsou z režimu ETA vyňaty pouze v případě, že splňují další dvě podmínky.

Ke vstupu do Spojeného království rovněž nepotřebují vízum a cestují do Spojeného království přes společný cestovní prostor (CTA).

CTA zahrnuje Spojené království, Irskou republiku a korunní závislé území Guernsey, Jersey a ostrov Man.

ETA bude povinná pro cestující, kteří nepotřebují vízum pro krátkodobé cesty do Spojeného království v délce maximálně šesti měsíců.

Občané, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, potřebují před cestou do Spojeného království za účelem trávení volného času, podnikání, studia a tranzitu povolení ETA.

V současné době potřebují povolení ETA k návštěvě Spojeného království pouze cestující z Bahrajnu, Jordánska, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE).

Vláda Spojeného království plánuje zavést systém ETA na základě státní příslušnosti v průběhu roku 2024. To se týká i Evropské unie a amerických občanů.

Co jsou britská zámořská území?

Britská zámořská území (British Overseas Territories – BOT) jsou jedinečná území pod svrchovaností Spojeného království, avšak odlišná od Spojeného království samotného.

Stejně jako v případě korunních závislých území je za obranu a mezinárodní záležitosti těchto území odpovědná britská vláda.

Každé území má však vlastní vládu s různou mírou autonomie.

Na světě existuje 14 britských zámořských území, která mají dohromady 270 000 obyvatel.

V deseti BOTS žijí usazení britští státní příslušníci.

Patří mezi ně Ascension, Svatá Helena a Tristan da Cunha, Monserrat, Britské Panenské ostrovy, Pitcairn, Anguilla, Kajmanské ostrovy, Turks a Caicos, Bermudy, Falklandy a Gibraltar.

Na jiných BOT jsou pouze vědci nebo vojenský personál.

Jedná se o Britské území v Indickém oceánu, Akrotiri a Dhekelia, Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy a Britské antarktické území.

Britští občané nemají automaticky právo žít v BOT trvale. Nejprve musí požádat o vízum.

Britští občané a občané britských zámořských území

Existují různé kategorie britských státních příslušníků a ne všichni mají stejná práva. Mezi britské státní příslušníky patří:

  • Britští občané
  • Občané britských zámořských území
  • Britští zámořští občané
  • Britské subjekty
  • Britští státní příslušníci (zámoří)
  • Britské chráněné osoby

Občané britských zámořských území (BOTC) jsou britskými občany, ale nemají stejná práva jako britští občané.

Zejména BOTC nemají automatické právo pobývat nebo pracovat ve Spojeném království.

Podle zákona o britských zámořských územích z roku 2002 podléhají občané zámořských území, kteří nemají britský pas nebo nemohou prokázat britské občanství, po příjezdu do Spojeného království imigrační kontrole.

Držitelé cestovních pasů BOTC nepotřebují vízum ke krátkodobým návštěvám Spojeného království po dobu až šesti měsíců.

K pobytu nebo práci ve Spojeném království však budou potřebovat příslušné vízum.

BOTC, kteří jsou zároveň britskými občany, se doporučuje požádat o britský pas, aby mohli pracovat a studovat ve Spojeném království.

Mohou také požádat o vydání osvědčení o oprávnění k pobytu, kterým prokáží svůj status příslušným úřadům.

Dřívější zprávy o britském zámořském území ETA ve Spojeném království

Několik místních zpravodajských agentur britských zámořských území již dříve informovalo o osvobození svých občanů od daně ETA.

Výjimka pro britská zámořská území však dosud nebyla na vládních stránkách s pokyny k ETA uvedena.

Bermudské ministerstvo hospodářství a práce v prosinci 2023 uvedlo, že jeho občané jsou od daně ETA osvobozeni, jak informoval The Royal Gazette.

V září 2023 oznámila guvernérka Kajmanských ostrovů Jane Owenová, že držitelé cestovních pasů BOTC budou osvobozeni od požadavku ETA, jak uvedl Cayman News Service.

„Stejně jako nyní budou moci BOTC při návštěvě Spojeného království cestovat na základě svého pasu BOTC, aniž by museli žádat o předchozí povolení ve formě ETA,“ řekl Owen.

Podobné oznámení vydala v listopadu 2023 také vláda Montserratu.