Co se stane, když je žádost o povolení ETA ve Spojeném království zamítnuta?

| 22 března, 2023
Odmítnuto

ETA zamítnuto

Britská vláda v současné době zavádí elektronický systém povolování cestování pro všechny občany jiných zemí než Velké Británie a Irska. Systém nazvaný Elektronické cestovní povolení(ETA) ještě není plně funkční, ale očekává se, že bude plně zaveden do konce roku 2024, i když se to může ukázat spíše jako optimistické očekávání než jako skutečnost.

Podobně jako jiné elektronické systémy cestovních povolení, které již fungují ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a (v nejbližší době) v Evropské unii, je ETA ve Spojeném království metodou předběžné kontroly návštěvníků před příjezdem kamkoli do Spojeného království, ať už letecky, po zemi nebo po moři.

Až bude nový systém plně funkční, budou muset mít všichni cizinci před cestou do Spojeného království povinné povolení ETA. Zamýšlení návštěvníci budou zkontrolováni v místě odjezdu. ETA není papírový dokument jako vízum, ale elektronické povolení, které je digitálně propojeno s pasem. Při kontrole na letišti, v námořním přístavu nebo na jiných místech odletu se zjistí přítomnost (nebo nepřítomnost) ETA a cestujícímu se buď povolí, nebo zakáže vstup na území Spojeného království.

Předpokládá se, že naprostá většina žádostí o ETA bude schválena během několika dní, ale lze očekávat zamítnutí z řady důvodů.

Základy ETA

U většiny žádostí by doba zpracování měla být kratší než 48 hodin, doporučuje se však počítat s minimální dobou 72 hodin. Žádost o povolení ETA ve Spojeném království lze podat online a proces žádosti se v zásadě skládá z následujících kroků:

  • Úplné a poctivé vyplnění formuláře žádosti
  • Platný biometrický pas
  • Poskytnutí osobních údajů včetně jména, data narození, pohlaví a státní příslušnosti.
  • Údaje o cestovním pasu, včetně identifikačního čísla, data vydání/platnosti a země vydání.
  • Poskytnutí kontaktních údajů, jako je adresa, telefonní číslo (čísla) a e-mailová adresa.
  • Odpovědi na řadu bezpečnostních otázek

Všichni žadatelé budou rovněž požádáni o potvrzení data vstupu a výstupu a o poskytnutí podrobností o všech plánovaných cestách, výletech nebo výletech během pobytu ve Spojeném království.

Vzhledem k tomu, že proces probíhá přes internet, musí mít žadatelé platnou e-mailovou adresu, na kterou budou informováni o výsledku žádosti, a přijatelný způsob online platby. Po udělení ETA bude automaticky připojeno k pasu žadatele a na zadanou e-mailovou adresu bude zaslána verze k vytištění.

Formulář žádosti je sice podrobný, ale jeho vyplnění je poměrně snadné a mělo by trvat maximálně patnáct minut. Očekává se, že největším problémem při podávání žádostí budou chyby nebo opomenutí ve formuláři, proto všechny žadatele vyzýváme, aby byli velmi opatrní a překontrolovali své formuláře, zda neobsahují nějaké takové problémy.

Bezpečnostní otázky

Ačkoli formulář žádosti o ETA ještě nebyl dokončen, očekává se, že část formuláře týkající se bezpečnosti bude v podstatě stejná jako ta, která se v současnosti používá pro žádost o vízum do Spojeného království.

Oblasti a očekávané otázky by měly zahrnovat všechny nebo většinu z následujících bodů:

  • Údaje o všech předchozích návštěvách Spojeného království (za posledních deset let)
  • Údaje o všech zahraničních cestách v předchozích deseti letech.
  • Údaje o všech předchozích zamítnutých žádostech o vízum do jakékoli země, včetně Spojeného království.
  • Údaje o dříve vydaných vízech Spojeného království (za posledních deset let)
  • Podrobnosti o všech předchozích odmítnutích vstupu do Spojeného království a jejich důvodech.
  • Údaje o předchozím vyhoštění nebo vyhoštění z jakékoli země.
  • Podrobnosti o všech žádostech o pobyt ve Spojeném království v posledních deseti letech.
  • Vlastnictví čísla národního pojištění Spojeného království a příslušného čísla (pokud je to relevantní).

Závěrečné oddíly formuláře se týkají trestní minulosti žadatele a jeho případného napojení na zločineckou nebo teroristickou organizaci. Od žadatele se očekává, že uvede podrobnosti o:

  • Jakékoli předchozí odsouzení za trestné činy (včetně přestupků za řízení) v jakékoli zemi.
  • případná probíhající nebo nadcházející soudní jednání v souvislosti s trestnými činy.
  • Soudní rozhodnutí Spojeného království pro neplacení dluhů
  • Veškeré občanskoprávní sankce uložené podle zákonů Spojeného království o přistěhovalectví.
  • Jakékoli vyjadřování osobních názorů, které podporují, oslavují nebo ospravedlňují teroristické činy nebo skupiny.

Posledním prvkem při posuzování vhodnosti žadatele pro ETA je, že žadatel uvede podrobnosti o činnostech, které mohou britské orgány znepokojovat, ale není přesně definováno, o jaké činnosti se jedná.

Důvody odmítnutí ETA

S výjimkou základních pravopisných chyb, opomenutí nebo překlepů ve formuláři žádosti jsou nejpravděpodobnějšími důvody pro zamítnutí žádosti o povolení ETA ve Spojeném království možné obavy z trestné činnosti nebo terorismu. Ačkoli se od všech žadatelů očekává, že na všechny otázky odpoví upřímně a úplně (neodpovědět na ně je trestným činem), těžko to bude platit pro někoho, kdo se snaží zatajit trestní nebo teroristickou minulost nebo zůstává ve Spojeném království nelegálně.

Občané některých zemí mohou být požádáni o předložení výpisu z rejstříku trestů vydaného vnitrostátním policejním orgánem, což však není vždy možné. Britské policejní a bezpečnostní úřady si bez ohledu na to prověří žadatele samy, a to s využitím databází Interpolu a dalších mezinárodních bezpečnostních agentur. Pokud jsou ve formuláři žádosti uvedeny zjevné chyby nebo opomenutí, lze očekávat zamítnutí.

Zatímco odsouzení za méně závažné trestné činy nemusí vést k zamítnutí žádosti, získání ETA bude pro osoby se záznamem v trestním rejstříku obtížnější. Žadatelům, kteří mají záznam o teroristických trestných činech nebo mají vazby na známé teroristické organizace, bude s největší pravděpodobností téměř nemožné udělit elektronické cestovní povolení do Spojeného království.

Odvolací řízení

Všechny elektronické systémy předběžného výběru na celém světě mají zabudovaný proces odvolání pro žadatele, kteří obdrželi negativní odpověď. Nový britský systém ETA je však stále ve fázi vývoje a je k dispozici jen velmi málo informací o tom, jak se lze proti zamítnutí odvolat a jak dlouho může trvat jeho vyřízení.

Pokud je proces odvolání v případě ETA stejný jako v případě zamítnutí žádosti o vízum do Spojeného království, může žadatel podat odvolání ihned po zamítnutí, ale měl by tak učinit do čtrnácti dnů. To bude zahrnovat podrobné vysvětlení důvodů, proč byla žádost o ETA (chybně) zamítnuta, a opravu případných chyb nebo nedorozumění, které mohly vést k zamítnutí.

Zrušení zamítnutí není snadné a šance na úspěch závisí na závažnosti pochybení nebo na závažnosti trestného činu či teroristického činu. V některých případech může být nutné využít právních služeb, což může být nákladný podnik bez záruky příznivého výsledku.