Britští poslanci prosazují povinné testování na HIV pro migranty z rizikových zemí

| 13 listopadu, 2024
Britští poslanci prosazují povinné testování na HIV pro migranty z rizikových zemí
Obrázek s laskavým svolením Fernando Zhiminaicela přes Pixabay

Někteří poslanci britského parlamentu prosazují povinné testování na HIV u migrantů z rizikových zemí.

Cílem tohoto návrhu je omezit šíření viru HIV a dosáhnout souladu s cílem země eliminovat nové případy přenosu do roku 2030.

Povinné testování na HIV by se vztahovalo pouze na migranty z oblastí s vysokou mírou výskytu, jako je subsaharská Afrika.

Součástí žádosti o vízum je také malý poplatek, který žadatel uhradí.

Rostoucí počet případů vede k výzvám k testování na HIV

Nedávné údaje britské Agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ukazují nárůst počtu diagnóz HIV, což je obratem k léta trvajícímu poklesu od roku 2006.

V roce 2023 bylo hlášeno přes 6 008 nových případů, což představuje 51% nárůst oproti předchozímu roku.

Více než polovina, 53 %, diagnóz HIV v Anglii připadá na osoby, které byly dříve diagnostikovány v zahraničí, což je o 110 % více než v roce 2022.

Zbývajících 47 procent tvořily nové diagnózy v Anglii, což je o 15 procent více než v roce 2022 a téměř na úrovni roku 2019.

Je to poprvé, co počet diagnóz ze zahraničí převýšil počet nových případů zjištěných v Anglii.

UKHSA informovala o nárůstu počtu případů HIV v poslední době, zejména u osob narozených mimo Spojené království, například v Africe a dalších oblastech s vysokým výskytem.

Deník The Times uvádí, že bývalý britský ministr zdravotnictví Neil O’Brien dává nárůst počtu diagnóz HIV do souvislosti se změnami v britském imigračním systému.

Změny imigračních pravidel vedly k výraznému nárůstu počtu migrantů ze subsaharské Afriky.

Konzervativní poslanec za Harborough, Oadby a Wigston označil testování na HIV za vízovou povinnost pro migranty z regionů s vysokým výskytem HIV.

O’Brien tvrdí, že toto opatření by mohlo pomoci snížit šíření nediagnostikovaného HIV ve Spojeném království.

Stejné obavy sdílí i pediatrická konzultantka Národní zdravotní služby (NHS) Dr. Caroline Johnsonová, píše deník Daily Express.

„Zavedení testů na HIV pro migranty je nezbytné pro splnění vládní strategie, jejímž cílem je do roku 2030 ukončit ve Spojeném království nový přenos HIV,“ napsali poslanci ve společném příspěvku na blogu.

Jak by návrh povinného testování na HIV fungoval

Britští poslanci prosazují povinné testování na HIV pro migranty z rizikových zemí
Obrázek s laskavým svolením Freepik

Občané z více než 50 zemí vyžadují test na HIV alespoň pro některé kategorie víz v zemích, jako je Austrálie a Nový Zéland.

V Austrálii musí žadatelé o trvalý pobyt podstoupit test na HIV a žadatelé o krátkodobá víza musí být v určitých situacích testováni.

Nový Zéland nařizuje testování na HIV u žadatelů o vízum, kteří hodlají zůstat déle než rok.

Podle navrhovaného plánu by migranti ze zemí s vysokým výskytem HIV museli v rámci žádosti o vízum podstoupit test na HIV.

O’Brien uvedl, že dodatečné náklady budou ve srovnání se stávajícími poplatky za víza, cestovními výdaji a příplatkem za imigrační zdravotní péči (IHS) zanedbatelné.

Testování na HIV obvykle zahrnuje pouze odběr vzorků krve, moči nebo ústní tekutiny za účelem zjištění protilátek nebo antigenů HIV.

Poslanci se vyslovili pro podobný přístup jako v případě současného požadavku na screening tuberkulózy u žadatelů o dlouhodobá víza.

V současné době musí být osoby ze 102 zemí, které žádají o pobyt ve Spojeném království delší než šest měsíců, testovány na TBC.

Tito žadatelé musí na internetových stránkách vlády Spojeného království najít seznam schválených klinik, které provedou test na tuberkulózu.

Po úspěšném složení testu obdrží žadatel osvědčení, které přiloží ke své žádosti o vízum ke jmenování.

Vyvážení zájmů veřejného zdraví a etiky

Britští poslanci prosazují povinné testování na HIV pro migranty z rizikových zemí
Obrázek s laskavým svolením prostooleh přes Freepik

Návrh by mohl být nedílnou součástí širší strategie Spojeného království, jejímž cílem je dosáhnout nulového počtu nových případů přenosu HIV do roku 2030.

Tato iniciativa zahrnuje vládní investici ve výši 20 milionů liber na rozšíření testování na HIV na pohotovostních odděleních v oblastech s vysokou mírou infekce.

Ministryně zdravotnictví Andrea Leadsomová uznala pokrok, ale zdůraznila potřebu inovativních strategií pro dosažení cíle do roku 2030.

Zastánci návrhu na výběrové testování na HIV tvrdí, že by mohlo zlepšit včasnou diagnózu a omezit přenos.

Včasné odhalení má zásadní význam, protože umožňuje, aby se osobám dostalo odpovídající péče, a snižuje možnost šíření viru.

Identifikace nediagnostikovaných případů při vstupu do systému by pomohla systémům veřejného zdraví podpořit tyto osoby a snížit rizika pro populaci.

Návrh na testování na HIV však vyvolal diskusi mezi obhájci zdraví, kteří zdůrazňují potřebu správného postupu, aby se zabránilo diskriminaci.

Mnozí odborníci se obávají, že povinné testování na HIV pro určité skupiny může migranty stigmatizovat a ztížit jim přístup ke zdravotní péči.

Navrhovaná politika testování na HIV má za cíl zlepšit prevenci onemocnění, ale zároveň musí zachovávat etické normy.