Nadcházející změny v cestování v Evropské unii (EU) vyzývají občany Spojeného království (UK) žijící na Kypru, aby si vyřídili biometrické pobytové karty.
Změna se týká především těch, kteří jsou držiteli tzv. „žlutých potvrzení“, tedy dokladu o pobytu vydaného před odchodem Spojeného království z EU v roce 2020.
Kypr je součástí EU, ale je jedním ze dvou členských států, které technicky nejsou součástí schengenského prostoru.
Žluté karty vydávané kyperskou vládou dříve umožňovaly občanům Spojeného království snadné cestování po Evropě.
Podle listu The Cyprus Mail však doklad o pobytu před Brexitem již nebude stačit k zjednodušení jejich cestování.
Nové hraniční kontroly EU: EES a ETIAS
V systémech hraničních kontrol EU došlo ke dvěma významným změnám: Evropský systém pro cestovní informace a povolení(ETIAS ) a systém vstupu/výstupu (EES).
Tyto informační systémy výrazně změní způsob, jakým EU kontroluje státní příslušníky třetích zemí vstupující do EU a schengenského prostoru.
Systém EES je nový automatizovaný systém, který zaznamenává vstup a výstup státních příslušníků třetích zemí v schengenském prostoru pomocí biometrických údajů.
Systém ETIAS bude naopak vyžadovat, aby cestující, kteří nemají vízum, požádali o cestovní povolení před cestou do EU a obdrželi je.
Systém EES bude uveden do provozu v listopadu 2024, zatímco systém ETIAS bude spuštěn přibližně v polovině roku 2025.
Britští občané, kteří budou po brexitu v roce 2020 považováni za občany zemí mimo EU, se musí podrobit novým hraničním kontrolám EU.
Od systému EES a ETIAS jsou osvobozeny pouze osoby s platnými dlouhodobými vízy a povoleními k pobytu vydanými členskými státy EU.
Žluté lístky versus biometrické pobytové karty
Od roku 2002 EU vyžaduje, aby všechna povolení k pobytu pro občany třetích zemí byla biometrická.
Zatímco některé země EU po brexitu aktivně aktualizovaly své doklady o pobytu, Kypr tak neučinil.
Státní příslušníci Spojeného království žijící na Kypru mají stále žluté karty, které byly dříve symbolem práva na volný pohyb.
Žlutý doklad je potvrzení o pobytu ve formátu A4. Vzhledem k jeho velikosti a provedení může být nepříjemný při přenášení a může se snadno roztrhnout.
Biometrická pobytová karta je naopak moderní povolení k pobytu, které obsahuje osobní a biometrické údaje včetně fotografií a otisků prstů.
Biometrické karty splňují přísné předpisy EU o pobytu a jsou uznávány v celém bloku.
Evropská komise potvrdila, že žluté karty z doby před Brexitem nesplňují nové předpisy o pobytu.
Podle právních předpisů EU budou z požadavků ETIAS vyňaty pouze osoby s biometrickým povolením k pobytu.
A to bez ohledu na to, zda jsou žluté karty stále platné ve státě EU, který je vydal.
Jak upgradovat žluté doklady na biometrické pobytové karty
Přechod ze žlutých průkazů na biometrické pobytové karty je podobný jako žádost o nový občanský průkaz.
Občané Spojeného království žijící na Kypru musí navštívit imigrační úřad, nechat si pořídit fotografie a otisky prstů a zaplatit poplatek.
Kromě toho budou mít nové biometrické pobytové karty datum ukončení platnosti a jejich držitelé si je budou muset pokaždé obnovit.
Někteří britští státní příslušníci na Kypru se kvůli složitému byrokratickému procesu obávají přejít ze žlutých průkazů na biometrické pobytové karty.
Ti, kteří prošli složitým procesem získání žlutých potvrzení, musí nyní znovu navštívit imigrační úřady a předložit biometrické údaje.
Mnoho obyvatel Kypru, kteří nejsou členy EU, navíc považuje cenu 30 EUR za novou kartu za nepříjemnost, i když ne příliš vysokou.
Výměna žlutých průkazů za biometrické pobytové karty zatím není povinná pro všechny občany třetích zemí žijící na Kypru.
Výhody biometrické pobytové karty však brzy převáží nad obtížemi spojenými s novými kontrolami na hranicích EU.
Britští státní příslušníci žijící na Kypru, kteří si nevymění žluté karty za biometrické pobytové karty, by mohli čelit náročnějšímu procesu.
Pro návštěvu EU musí získat povolení ETIAS, a to vyplněním online formuláře, zaplacením poplatku 7 EUR a získáním předběžného povolení k cestě.
Proces se zdá být jednoduchý, ale přesto se jedná o další požadavek, který Britové žijící v EU nebudou potřebovat, pokud mají biometrické pobytové karty.
Připravovaný systém EES bude navíc digitálně sledovat státní příslušníky třetích zemí, kteří nemají řádné povolení k pobytu v EU, a zpřísní tak překračování hranic.
Cestujícím, kteří překročí délku pobytu nebo nedodrží nové systémy, hrozí sankce včetně pokut nebo zákazu vstupu na území EU.
Co lze očekávat při budoucích cestách do EU
Blížící se spuštění systémů EES a ETIAS dává kyperské vládě omezený čas na usnadnění přechodu na biometrická povolení k pobytu.
V očekávání těchto změn již zavedla možnost biometrických karet.
Málo veřejných informací o něm však vedlo ke zmatkům mezi některými občany Spojeného království žijícími na Kypru.
Britská vysoká komise rovněž doporučila občanům, aby si ověřili svůj pobytový status a byli informováni.
Vyzvala občany Spojeného království, aby se ujistili, že „mají správné doklady, aby se vyhnuli novým pravidlům EU pro cestování“.
Kyperské migrační úřady s blížícím se termínem pravděpodobně zaznamenají nárůst počtu žádostí.
Občanům Spojeného království se doporučuje zahájit proces co nejdříve, aby se vyhnuli dlouhému čekání nebo zpoždění.