Velvyslanec Evropské unie (EU) ve Spojeném království nedávno navrhl, aby Británie uvolnila své hranice a zlepšila tak vztahy s EU.
Miguel Berger, německý velvyslanec ve Spojeném království, uvedl, že uvolnění hraničních omezení výrazně zlepší obchodní a bezpečnostní vazby s EU.
„Myslíme si, že bychom měli hledat oblasti, které jsou ve společném zájmu,“ uvedl podle serveru The Daily Mail v rozhovoru pro Politico.
Navrhl pracovní název dohody o bezpečnosti a spolupráci pro novou smlouvu a dohodu o mobilitě mládeže mezi Spojeným královstvím a EU.
Dohoda o mobilitě mládeže umožní mladým lidem a některým odborníkům volnější pohyb mezi Spojeným královstvím a EU.
Berger se vyjádřil poté, co britský premiér Keir Starmer prohlásil, že chce obnovit vztahy s EU.
Britské číslo 10 prohlásilo, že podporuje užší vazby s EU a chce znovu projednat některé části dohody o brexitu.
Dohoda o mobilitě mládeže mezi Spojeným královstvím a EU
Velvyslanec Berger přiznal, že Berlín chtěl širší dohodu o vztazích s EU, než jakou navrhl Starmer.
Zdůraznil, že EU bude upřednostňovat větší svobodu pohybu, zejména pro mladé lidi.
Bergerův návrh na zmírnění omezení na hranicích Spojeného království by nepřinesl stejnou svobodu pohybu jako v době, kdy bylo Spojené království součástí EU.
„Myslím, že je velmi důležité, aby lidé pochopili, že to nemá nic společného s migrační dokumentací,“ zdůraznil velvyslanec.
Dodal: „Lidé sem přijíždějí studovat, pracovat, na stáže a podobně a pak odjíždějí. Takže nejde o migraci.“
Berger uvedl, že by rád viděl „větší pokrok“ v oblasti svobody pohybu mladých lidí.
Jedná se například o program mobility mládeže, program Erasmus, školní výlety, výměny mládeže a náklady na víza.
Dohoda o mobilitě mládeže a opětovné zapojení do programu Erasmus by mladým lidem prospělo a posílilo kulturní a vzdělávací vazby.
Zjednodušení vízových nákladů a postupů pro školní výlety, stáže a výměny mládeže by rovněž mohlo zlepšit každodenní mobilitu mladých lidí.
Postoj Spojeného království ke vztahům s EU
Premiér Keir Starmer usiluje o obnovení vztahů s EU a posílení hospodářských vazeb s blokem.
To zahrnuje i nové vyjednávání o dohodách o brexitu, zejména v oblasti zemědělství, chemických látek a odborných kvalifikací.
Během nedávného evropského summitu v Blenheimském paláci Starmer vyjádřil odhodlání obnovit důvěru s vedoucími představiteli EU.
Řekl: „Chceme být přítelem a partnerem Evropy a úzce spolupracovat v oblasti bezpečnosti, obchodu a dalších oblastech společného zájmu.“
Britská premiérka však dala jasně najevo, že Spojené království se nevrátí k jednotnému trhu EU ani k celní unii.
Jeho vláda rovněž zdůraznila, že se nevrátí k volnému pohybu osob mezi Spojeným královstvím a EU.
Místo toho se vláda Spojeného království přiklání k individuálním dohodám o mobilitě mladých lidí s jednotlivými zeměmi EU namísto dohody pro celou EU.
Obavy a kritika ohledně zlepšení vztahů s EU
Starmerův přístup k vyjednávání o brexitu a ochota jednat s vedoucími představiteli bloku signalizují možný posun ve vztazích s EU.
EU vydala seznam požadavků, které by Spojené království mělo splnit, aby se zlepšily vztahy po brexitu.
Jedná se především o dodržování dohody o vystoupení ze Spojeného království a dodržování práv evropských občanů pobývajících ve Spojeném království.
Dalším klíčovým požadavkem je všeobecná dohoda o mobilitě mládeže pro všechny členské státy EU a nižší náklady na víza pro zúčastněné mladé lidi.
Brusel chce také zajistit dodržování protokolu o Severním Irsku a obchodní politiky pro bezpečný pohyb zboží a domácích zvířat.
Nedávná zpráva tvrdí, že britská vláda přehodnocuje své rozhodnutí odmítnout návrh EU týkající se mobility mladých lidí.
Britská vláda však tuto zprávu následně popřela.
Přesto musí zvážit výhody užších vazeb s EU a politické a sociální důsledky svých požadavků.
Kritici tvrdí, že některé požadavky EU by mohly ohrozit kontrolu Spojeného království nad jeho hranicemi, což bylo klíčové téma během kampaně za brexit.
Obávají se, že uvolnění omezení by mohlo vést k nárůstu migrace a návratu k závislosti na zákonech a soudcích EU.
Někteří kritici také tvrdili, že vstup do jednotného trhu EU by mohl vést k tomu, že by se na Spojené království opět vztahovaly zákony a předpisy EU.