Evropské požadavky na cestování se mění jak v Evropě, tak ve Spojeném království. Evropská unie v současné době zavádí program elektronické předcestovní kontroly nazvaný ETIAS, který se brzy stane povinným pro britské občany, kteří chtějí navštívit některou z členských zemí Evropské unie nebo Schengenu.
Velká Británie následuje tento příklad a v současné době vyvíjí vlastní systém předběžného prověřování zahraničních návštěvníků, kteří přijíždějí do kterékoli ze čtyř členských zemí Spojeného království: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Nový systém se nazývá Elektronické cestovní povolení Spojeného království nebo zkráceně UK ETA.
Jaká je ETA ve Spojeném království?
Podobně jako jiné systémy, jako je americká ESTA, kanadská eTA a evropský ETIAS, je i britská ETA prostředkem kontroly cizinců, kteří chtějí vstoupit do některé ze čtyř zemí Spojeného království. Britské vízum ETA není vízum, ale forma bezvízového styku. To znamená, že cizinci, kteří jsou způsobilí pro tento program, budou moci vstoupit do Spojeného království, jakmile získají povolení ETA. Tito návštěvníci nemusí mít žádné vízum.
Deklarovaným účelem britského systému ETA je posílit bezpečnost hranic Spojeného království a snížit riziko vstupu zločinců nebo teroristů do jurisdikce. Cílem procesu podávání žádostí je získat co nejvíce základních informací o žadateli. Budou vyžadovány základní osobní údaje a informace o případných předchozích odsouzeních nebo o cestách do zemí, kde probíhají válečné konflikty.
Žádost o povolení ETA ve Spojeném království se podává výhradně online, a to buď na počítači, nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Obě tyto metody aplikace jsou stále ve fázi konstrukce a testování, ale očekává se, že budou spuštěny koncem roku 2023, kdy se očekává první zkušební provoz.
Očekává se, že po podání a zaplacení žádosti bude žádost schválena do tří dnů. Žadatelům se doporučuje, aby žádosti podávali v dostatečném předstihu před uplynutím této třídenní lhůty pro zpracování, aby bylo možné počítat s případnými chybami nebo zpožděním.
Kdo bude potřebovat ETA pro Spojené království?
Systém ETIAS, který má být postupně uveden do provozu v roce 2023 a povinný v roce 2024, zajistí, že nežádoucím kriminálním a teroristickým živlům bude zabráněno ve vstupu na evropskou scénu. Britská ETA bude plnit stejné funkce jako ETIAS a bude chránit čtyři země Spojeného království před teroristickou nebo trestnou činností a pomáhat omezovat nelegální přistěhovalectví.
V době, kdy bylo Spojené království členem Evropské unie, měli britští občané bezvízový styk se všemi zeměmi EU a schengenského prostoru. Po brexitu bylo dosaženo dohody, podle níž toto privilegium zůstane v platnosti po přechodnou dobu. Toto období brzy skončí. Až k tomu dojde, budou muset britští občané požádat o vydání evropského cestovního dokladu ETIAS (a obdržet jej), aby mohli vycestovat do Evropy.
Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS) bude povinný pro občany všech zemí, které v současnosti využívají bezvízový styk s Evropou. Na seznamu zemí, které jsou osvobozeny od vízové povinnosti, jsou Spojené státy, Kanada, Austrálie, Nový Zéland a (v současnosti) Velká Británie.
Spojené království, stejně jako EU, v současné době umožňuje občanům některých zemí vstup na své území bez víz, ale nyní po vzoru Evropy přistupuje k předběžnému prověřování zahraničních návštěvníků. To znamená, že občané těchto zemí, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, budou muset mít před cestou do Spojeného království britské povolení ETA.
Seznam zemí, jejichž občané budou potřebovat povolení ETA pro Spojené království, zahrnuje tyto země:
- Všech 27 současných členů Evropské unie
- Všechny členské státy schengenského prostoru
- Spojené státy, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko
- Všechny země Blízkého východu
*Tento seznam není úplný, protože další země jsou stále pravidelně přidávány.
Stručně řečeno, občané kterékoli země mohou v současné době cestovat do Spojeného království bez vízové povinnosti. Předpokládá se také, že do systému ETA ve Spojeném království budou zařazeni i občané zemí, které v současné době potřebují k návštěvě Spojeného království vízum.
Po udělení povolení ETA pro Spojené království může jeho držitel opakovaně vstupovat do Spojeného království a opouštět jej. Platí po dobu dvou let, kdy musí být obnovena stejným postupem. Je však třeba upozornit na dvě věci:
- Platnost britského pasu ETA končí spolu s platností spojeného pasu, proto je důležité zajistit, aby platnost pasu byla delší než platnost britského pasu ETA. Ačkoli je britské povolení ETA povinnou podmínkou pro návštěvu Spojeného království, nezaručuje jeho držiteli automaticky vstup do země. Toto rozhodnutí je zcela v kompetenci příslušníků pohraniční stráže, kteří mohou návštěvníkovi odepřít vstup, pokud mají podezření nebo pochybnosti o vhodnosti držitele.
- Stejně jako schengenské vízum umožňuje ETA ve Spojeném království zůstat na území Spojeného království po dobu maximálně 90 dní za účelem dovolené, studia nebo podnikání, ale neumožňuje držiteli pracovat nebo zůstat na území Spojeného království na dobu neurčitou.
Blízký východ Úvod.
Britský systém ETA již pokročil a britské úřady plánují zavést omezený zkušební provoz koncem roku 2023. Tato první fáze se bude týkat pouze katarských státních příslušníků a jejím cílem je odhalit případné chyby nebo nedostatky v systému.
Za předpokladu, že vše půjde dobře, bude systém na začátku roku 2024 rozšířen o další země Blízkého východu:
- Kuvajt
- Bahrajn
- Saúdská Arábie
- Omán
- Spojené arabské emiráty
Občané těchto zemí Blízkého východu v současné době využívají místo britského víza jednorázové vízum EVW (Electronic Visa Waiver), které je platné šest měsíců a stojí 34,30 EUR (30 GBP). Výhodou nového systému ETA ve Spojeném království bude nižší cena a delší platnost, protože ETA ve Spojeném království platí dva roky a očekává se, že bude stát přibližně stejně jako ETIAS, tedy 7 EUR (6,15 GBP). To však zatím nebylo potvrzeno.
Pokud nedojde k nepředvídaným problémům nebo selhání systému, bude systém ETA ve Spojeném království zaveden do roku 2024 po celém světě a do konce roku se stane povinným.
Výjimky z pravidla
Z mandátu ETA ve Spojeném království existuje (nebo bude existovat) jen velmi málo výjimek. Země a území, jejichž občané nebudou potřebovat ETA pro Spojené království, jsou:
- Anglie
- Skotsko
- Wales
- Severní Irsko
- Irská republika
Na Irskou republiku se požadavek ETA pro Spojené království nevztahuje, protože mezi Spojeným královstvím a Irskem již řadu let platí dohoda o společném cestovním prostoru (CTA). Podle této dohody mají irští a britští občané právo volně cestovat, pracovat a pobývat v obou jurisdikcích. CTA se vztahuje také na korunní závislé území Ostrov Man, Jersey a Guernsey.
Kromě držitelů britských nebo irských pasů jsou jedinými výjimkami ze systému ETA ve Spojeném království osoby s trvalým pobytem v některé ze zemí Spojeného království, kterým byl udělen „status usedlíka“ nebo které mají úřední povolení ke studiu, práci nebo pobytu ve Spojeném království.