Je ETA ve Spojeném království zdarma?
ETA ve Spojeném království je stále ve vývoji, ale měla by být zavedena někdy v roce 2023 a v následujícím roce by se měla stát povinnou. Zda se tento plán podaří dodržet, se teprve uvidí, ale britská vláda si je zřejmě v tichosti jistá, že se to podaří.
Zkratka ETA znamená Electronic Travel Authorisation (elektronické cestovní povolení) a je britskou verzí Evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS) a funguje naprosto stejným způsobem. Stejně jako standardní vízum je ETA prostředkem předběžné kontroly návštěvníků, kteří hodlají přijet do Spojeného království, aby se posoudilo, zda nepředstavují kriminální, teroristické nebo zdravotní riziko.
Žádost o ETA se podává online prostřednictvím podrobného dotazníku. Žadatel bude muset rovněž předložit různé požadované dokumenty, například naskenovaný cestovní pas. Informace a osobní údaje uvedené v přihlášce budou ověřeny v různých mezinárodních a světových databázích.
Za předpokladu, že se neobjeví žádné varovné signály, může žadatel očekávat udělení ETA do dvou až tří dnů. Po schválení žádosti je ETA elektronicky propojena s pasem žadatele a zobrazí se při kontrole před nástupem do letadla, lodi nebo vlaku do kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království – Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.
Úvod do systému ETA ve Spojeném království a příslušné poplatky
Původně se počítalo se zahájením omezeného zkušebního provozu na začátku roku 2023, nyní se pravděpodobně zahájí v druhé polovině roku. ETA ve Spojeném království bude zavedena ve třech fázích:
Fáze 1. Začátkem roku 2023 by měl být systém ETA uvolněn v rámci beta testování, aby se zjistily případné problémy se systémem.
Fáze 2. První skutečné zavedení systému je plánováno na konec roku 2023 a bude omezeno na země Blízkého východu: Omán, Saúdskou Arábii, Bahrajn, Kuvajt, Katar a Spojené arabské emiráty.
Fáze 3. Od konce roku 2023 a v roce 2024 bude britská ETA povinná pro občany všech způsobilých zemí.
Státní příslušníci zemí mimo EU a schengenský prostor nebo zemí, které v současné době využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím, budou i nadále potřebovat vízum Spojeného království pro návštěvu, studium, práci nebo pobyt ve Spojeném království.
Britský systém ETA je součástí plánu digitalizace hranic do roku 2025 a má zlepšit bezpečnost hranic a zkrátit dobu čekání ve frontách lepším řízením toku cestujících. Ačkoli by tato zlepšení mohli uvítat zahraniční návštěvníci, budou mít svou cenu.
Nejprve bude nutné mít aktuální biometrický pas, což může znamenat pořízení (a zaplacení) nového pasu. Za druhé, na každou žádost se budou vztahovat administrativní náklady, jejichž přesná výše však zatím nebyla stanovena.
Současná cena evropské verze systému ETIAS je 7 EUR (6,15 GBP). Současná cena ETA pro Spojené království činí 10 liber na žadatele. Může se to zdát jako přiměřený poplatek, ale předpokládá se, že ETA bude platit pouze po dobu dvou let. Po uplynutí doby platnosti je nutné znovu absolvovat řízení o žádosti a zaplatit poplatek za žádost.
Kdo bude potřebovat ETA pro Spojené království?
Stručná odpověď zní: občané všech zemí, které v současné době využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím. V době, kdy bylo Spojené království součástí Evropské unie, mohli britští občané volně vstupovat a cestovat po všech členských zemích EU a také po čtyřech evropských zemích, které jsou členy Schengenu, ale nejsou v Evropské unii. Těmito čtyřmi zeměmi jsou Island, Švýcarsko, Norsko a Lichtenštejnsko.
Naopak občané kterékoli země EU nebo schengenského prostoru mohli Spojené království navštívit až na devadesát po sobě jdoucích dní bez nutnosti získat vízum nebo jinou formu povolení.
V době, kdy byli britští občané členy Evropské unie, jim k cestování po Evropě stačil platný cestovní pas. Tato situace přetrvává, protože britská vláda v rámci dohody o brexitu vyjednala prodloužení bezvízového styku.
Toto bezvízové období však brzy vyprší. Je možné, že britští občané, kteří chtějí navštívit některou z evropských zemí, budou po uplynutí platnosti potřebovat schengenské vízum. Může to tak být, ale nemusí, jedno je však jisté. Od roku 2024 bude každý britský občan cestující do Evropy za jakýmkoli účelem potřebovat schválení ETIAS ještě před opuštěním Spojeného království.
Británie na to reaguje zavedením vlastního elektronického systému cestovních povolení v rámci zákona o státní příslušnosti a hranicích. Systém ETA se stále vyvíjí, ale po jeho dokončení a zprovoznění budou státní příslušníci všech členských států EU a schengenského prostoru potřebovat k návštěvě Spojeného království povolení ETA.
Vstupem britské ETA v platnost nebudou postiženi pouze Evropané. Na světě existuje několik zemí, které v současné době využívají reciproční bezvízovou dohodu s Evropskou unií a Spojeným královstvím. Na seznamu je většina největších a nejvýznamnějších zemí světa, včetně:
- Spojené státy americké
- Kanada
- Austrálie
- Nový Zéland
- A mnoho jihoamerických zemí
Úplný seznam zemí, které jsou způsobilé pro ETA, je průběžně aktualizován, ale jedinou zemí, která je z požadavku na ETA pro Spojené království vyňata, je Irská republika, která se Spojeným královstvím provozuje společný cestovní prostor.
Aplikace ETA
Vzhledem k tomu, že proces podávání žádostí o ETA probíhá výhradně online, žadatelé samozřejmě potřebují přístup k počítači s připojením k internetu. Přesné údaje o tom, jaké informace a doklady budou vyžadovány pro podání žádosti, zatím nejsou jasné, ale některé podrobnosti již byly potvrzeny. Žadatel musí:
- Vlastnit aktuální, platný biometrický pas.
- Uveďte e-mailovou adresu pro kontakt a potvrzení
- mít přijatelný způsob online platby, například debetní nebo kreditní kartu.
Žadatel bude muset rovněž poskytnout podrobné údaje o datu vstupu a výstupu ze Spojeného království a o plánovaném cestovním plánu. Je také jisté, že vedle osobních údajů žadatele bude nutné vyplnit také podrobný dotazník, který bude obsahovat otázky týkající se případných vazeb na trestnou činnost nebo terorismus či odsouzení.
Všechny informace uvedené ve formuláři žádosti budou následně zkontrolovány v záznamech britského ministerstva vnitra a v mezinárodních bezpečnostních databázích a bude posouzeno, zda má být povolení ETA uděleno.
Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o ETA?
Na internetových stránkách britské vlády se uvádí, že podání žádosti o ETA by nemělo trvat déle než patnáct minut, ale to může být optimistické. Bude třeba naskenovat a přiložit cestovní pas žadatele a pravděpodobně budou vyžadovány i další dokumenty. V závislosti na přesných požadavcích nebude proces podání žádosti pravděpodobně tak jednoduchý, jak je uvedeno.
Může to trvat podstatně déle než patnáct minut, protože je také nutné překontrolovat, zda byl formulář úplně a správně vyplněn a zda byly naskenovány a řádně přiloženy všechny požadované dokumenty.
Jak se vyřizuje ETA ve Spojeném království?
Po podání a zaplacení celé částky by měla být žádost schválena nebo zamítnuta do dvou až tří dnů, ale nemusí tomu tak být. ETA není papírový dokument, ale elektronické povolení k cestě do Spojeného království, které je spojeno s cestovním pasem. ETA se zobrazí při skenování v místě odletu žadatele a znovu po příletu do Spojeného království.
Je důležité si uvědomit, že ačkoli je ETA povinná, nezaručuje, že bude jejímu držiteli povolen vstup do Spojeného království. V současné době je to v kompetenci pohraničních orgánů Spojeného království.