Britská vláda se chystá zavést nový systém elektronického cestovního povolení (UK ETA ) pro cizince, kteří nejsou jejími státními příslušníky. V současné době není pro mnoho návštěvníků Spojeného království vyžadováno britské vízum ani britský ETA. Mezi návštěvníky, kteří nepotřebují jiné doklady než platný cestovní pas, patří všichni občané zemí Evropské unie, schengenského prostoru a řady dalších zemí, které mají s Evropskou unií bezvízový styk.
Tyto dohody totiž platily v době, kdy bylo Spojené království členem Evropské unie, a platí dodnes, přestože Spojené království v roce 2021 z EU vystoupí. Po brexitu měli britští občané po přechodné období nadále stejně snadný přístup do Evropy, ale toto ujednání se rychle blíží ke konci.
Evropská unie v současné době zavádí vlastní systém elektronické kontroly návštěvníků nazvaný ETIAS. Tato povinnost se má stát povinnou pro občany třetích zemí do konce roku 2024. To znamená, že občané všech zemí mimo EU, kteří v současnosti využívají bezvízový styk s Evropou, budou považováni za státní příslušníky „třetích zemí“ a před návštěvou Evropy budou potřebovat souhlas ETIAS. Status „třetí země“ se bude vztahovat i na Spojené království.
Britské vízum ETA nebo britské vízum
Stejně jako všichni návštěvníci Evropy budou brzy potřebovat povolení ETIAS, budou i návštěvníci Spojeného království potřebovat buď britské vízum ETA, nebo britské vízum, přičemž to, které z nich bude nutné, závisí na:
- Státní příslušnost návštěvníka nebo země vydání pasu
- Délka pobytu ve Spojeném království
- Účel návštěvy
Cílem procesu ETA i žádosti o vízum je zjistit, zda zamýšlený návštěvník představuje pro Spojené království bezpečnostní riziko. Návštěvníci, kteří nejsou státními příslušníky EU, potřebují buď jedno, nebo druhé, ale ne obojí. Zjednodušeně řečeno, britské vízum ETA bude vyžadováno pro krátkodobé pobyty, jako je dovolená, návštěva rodiny nebo přátel, a dokonce i pro krátkodobé studijní kurzy, zatímco vízum bude nutné pro ty, kteří chtějí ve Spojeném království zůstat déle než šest měsíců, například za účelem studia nebo hledání zaměstnání.
ETA ve Spojeném království
Požadavek ETA ve Spojeném království se bude vztahovat na návštěvníky, kteří přijíždějí z jakéhokoli členského státu Evropské unie nebo schengenského prostoru a ze zemí, jako je Austrálie, Nový Zéland, Jihoafrická republika, Japonsko, Kanada a Spojené státy. Existuje také řada dalších zemí, jejichž občané potřebují místo víza britský ETA, a jsou to všechny země, které v současné době využívají bezvízový vstup do Spojeného království.
Britská víza
Návštěvníci ze všech ostatních zemí (které v současné době nemají reciproční bezvízový styk) budou potřebovat britské vízum. Typ víza závisí na hlavním důvodu žádosti o vízum. Může se jednat o hledání zaměstnání, dlouhodobé studium, lékařské ošetření z důvodu odchodu do důchodu nebo sloučení s rodinnými příslušníky, kteří jsou britskými občany nebo legálně pobývají v některé ze čtyř zemí tvořících Spojené království: Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko.
Přechod na vízum do Spojeného království
V některých případech se může stát, že cizí státní příslušník ve Spojeném království, který má britské ETA, zjistí, že toto povolení není dostatečné pro splnění požadavků. Během pobytu ve Spojeném království může návštěvník nečekaně dostat skvělou pracovní nabídku nebo se s někým seznámit a rozhodnout se zůstat déle nebo se dokonce oženit.
ETA ve Spojeném království umožňuje držiteli zůstat na území Spojeného království maximálně šest měsíců, ačkoli je možné jej během doby platnosti několikrát opustit a znovu vstoupit. Nástup do zaměstnání s britským ETA není povolen a sňatek s britským občanem neznamená automatický nárok na občanství.
V případě, že taková vzácná situace nastane, je nutné, aby návštěvník měl příslušnou formu víza, aby mohl ve Spojeném království zůstat legálně a vyhnout se riziku pokuty, uvěznění a vyhoštění.
Potíže se změnou britského ETA na britské vízum
Zatímco naprostá většina držitelů povolení ETA ve Spojeném království navštíví Spojené království z konkrétního důvodu a na určitou dobu, ostatní mohou zjistit, že povolení ke vstupu do jurisdikce již z různých důvodů nestačí. To však představuje vážný problém, protože britské ETA NELZE vyměnit za vízum bez ohledu na důvod.
Ačkoli pro vstup do kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království může být vyžadováno pouze britské ETA, pro delší pobyty a jiné nepředvídatelné okolnosti bude vízum vyžadováno. O britské vízum však nelze požádat, pokud se ještě nacházíte ve Spojeném království.
To znamená, že pro změnu ETA pro vízum do Spojeného království musí návštěvník opustit Spojené království a vrátit se domů, odkud může podat žádost o vízum.
Správné vízum do Spojeného království
Bez ohledu na zemi původu je proces žádosti o britské vízum poměrně standardní. Nejdůležitějším prvkem při podávání žádosti o vízum je ujistit se, že je žádáno o správnou formu víza. Návštěvník s turistickým vízem například nesmí během pobytu ve Spojeném království hledat zaměstnání nebo se zapsat na dlouhodobé studium (delší než šest měsíců).
Výběr správného typu víza je zásadní pro zajištění toho, aby pokrývalo hlavní účel prodlouženého pobytu ve Spojeném království. Obvykle se jedná o vízum pro jednu z následujících oblastí:
- Zaměstnání
- Obchodní
- Studie
- Vypořádání
Pro rodinné návštěvy a cestující, kteří pouze projíždějí Spojeným královstvím, se vydávají i další typy britských víz. Volba nesprávného typu víza ve fázi žádosti může mít katastrofální následky, protože stejně jako ETA ve Spojeném království jej nelze po příjezdu do země změnit. Pokud se změní hlavní účel návštěvy, bude vyžadována nová a vhodnější forma víza. I v tomto případě je nutné podat novou žádost o vízum z domovské země žadatele.
Klíčové body týkající se ETA ve Spojeném království
Očekává se, že do konce roku 2024 budou návštěvníci ze zemí Evropské unie (a dalších zemí) před vstupem do Spojeného království vyžadovat povolení ETA. Občané jiných zemí budou potřebovat nejvhodnější formu britského víza, jak je tomu v současnosti. ETA VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ:
- Za žádných okolností nelze vyměnit za britské vízum.
- Je zaměřen především na turisty nebo krátkodobé návštěvníky.
- Neumožňuje držiteli pracovat ve Spojeném království.
- Jednorázově lze použít maximálně šest měsíců.
- Umožňuje pouze krátkodobé (kratší než šest měsíců) studijní kurzy.
Kromě krátkodobých studijních kurzů, rodinných návštěv nebo dovolených, na které se vztahuje britské vízum ETA, je pro občany jiných států nutné britské vízum. Jedinou výjimkou z pravidel jsou občané Irské republiky, kteří pro vstup nebo pobyt ve Spojeném království nepotřebují ani britské vízum ETA, ani britské vízum.
Pokus o porušení podmínek ETA ve Spojeném království může mít (a pravděpodobně bude mít) za následek nejen právní potíže a deportaci. Pro každého, kdo poruší podmínky britského ETA, bude obtížné a pravděpodobně i nemožné v budoucnu žádat o britské ETA nebo britské vízum.
Žadatelé, kteří se dopustí jakéhokoli porušení pravidel týkajících se vydávání ETA ve Spojeném království, zůstanou v trvalém záznamu britského ministerstva vnitra. Z tohoto důvodu je vhodné zajistit si před příjezdem do Spojeného království správnou formu povolení, ať už se jedná o ETA nebo vízum.