Digitální platforma pro podávání žádostí o schengenská víza bude spuštěna v roce 2026

| 21 listopadu, 2023
Nová digitální platforma pro podávání žádostí o schengenská víza bude spuštěna v roce 2026

Do roku 2026 budou žádosti o schengenská víza podávány výhradně online.

Rada Evropské unie (EU) přijala 13. listopadu 2023 novou digitalizaci procesu podávání žádostí o schengenská víza.

Schengenský prostor zahrnuje 23 z 27 členských zemí EU a sousední země Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko, které zrušily kontroly na vnitřních hranicích.

Schengenské vízum je povolení ke krátkodobému pobytu, které umožňuje cestovat po zemích schengenského prostoru až 90 dní během 180 dnů.

Zjednodušuje cestování do různých evropských zemí za účelem turistiky, podnikání nebo tranzitu tím, že odstraňuje nutnost mít více víz.

Fernando Grande-Marlaska Gómez, úřadující ministr vnitra Španělska, v tiskové zprávě uvedl, že podání žádosti o schengenské vízum online výrazně zlepší zkušenosti cestujících i úřadů.

„Cestujícím se zjednoduší proces podávání žádostí a zároveň se sníží zátěž vnitrostátních správních orgánů, které budou moci rychleji a efektivněji reagovat,“ uvedla Grande-Marlaska Gómez.

Přechod na online žádosti o schengenská víza byl poprvé navržen v dubnu 2022.

Dne 13. června 2023 se vyjednavači Rady a Evropského parlamentu předběžně dohodli na pravidlech pro digitalizaci vízového řízení.

Změny, které lze očekávat v digitální žádosti o schengenské vízum

Přechod na online podávání žádostí o schengenská víza bude ještě nějakou dobu trvat, než bude plně funkční.

Online webové stránky nebo platforma budou teprve vytvořeny, ale jsou připraveny ke spuštění a zpřístupnění v roce 2026.

Členské státy však budou mít ještě dva roky na to, aby provedly nezbytné investice a postupně ukončily provoz svých národních portálů a přešly na jednotnou platformu EU pro podávání žádostí o víza online.

Zde jsou informace, které by cestující měli zatím znát:

Jedna platforma pro všechny aplikace

Všichni žadatelé, kteří chtějí požádat o vízum do EU, bez ohledu na počet zemí, které plánují navštívit, nebo účel své cesty (např. turistika, návštěva rodiny nebo podnikání), budou muset použít jednotnou online platformu, s výjimkou několika výjimek.

Na platformě budou moci žadatelé provést následující požadované kroky:

  • Vyplňte žádost zadáním příslušných údajů, jako je jméno, údaje v pasu, povolání a historie cestování.
  • Odpovězte na otázky týkající se jejich cesty, například financování, ubytování a letů.
  • Nahrajte digitální kopie jako důkaz pro každý požadavek, například skeny pasu, digitální biometrické fotografie, letenky a doklady o ubytování.
  • Platit poplatky na stejné platformě.

Platforma automaticky rozhodne, ve které schengenské zemi má být žádost o vízum zpracována, a předá ji úřadům.

Osobní návštěva bude vyžadována pouze u některých žádostí.

Většina žadatelů se již nebude muset osobně dostavit na konzuláty a do vízových center.

Povinná bude pouze pro některé, například pro žadatele, kteří žádají o vstup do země poprvé, pro osoby s neplatnými biometrickými údaji a pro cestující s novými cestovními doklady.

Rada očekává, že žadatelé, kteří stále musí navštěvovat konzuláty a vízová centra, aby podali svou žádost, nebudou muset čekat na schůzky nebo dlouhé fronty, protože mnoho žádostí se přesune na internet.

Digitální čárové kódy nahradí vízové nálepky.

Cestující, kteří obdrží platné schengenské vízum, nebudou mít v pase vízovou nálepku.

Povolení bude mít podobu kryptograficky podepsaného čárového kódu. Některé země již mají víza digitálně propojená s pasy a nepotřebují nálepku.

Výhody jednoduššího a rychlejšího procesu žádosti o vízum

Přestože důvody pro schválení víza pro cestování v schengenském prostoru zůstávají stejné, online žádost o schengenské vízum přináší významná zlepšení.

Digitální proces zjednodušuje podávání žádostí a snižuje náklady pro cestující i hostitelské země, protože snižuje potřebu fyzického papírování a osobních schůzek.

Jedná se o ekologickou a energeticky úspornou alternativu k tradičním papírovým a osobním žádostem.

Zpřístupnění a zrychlení žádosti o vízum může odstranit praxi „nakupování víz“ nebo podávání žádostí v několika zemích schengenského prostoru.

Digitální čárové kódy rovněž pomohou zabránit padělání, podvodům a krádežím fyzických vízových nálepek a zvýší celkovou bezpečnost schengenského prostoru.

Schengenská víza, ETIAS a ETA ve Spojeném království

Schengenské vízum je široce využívaným dokladem pro cestování v rámci schengenského prostoru, avšak občané více než 60 zemí světa, včetně Austrálie, Velké Británie, Kanady, Nového Zélandu a Spojených států, nemusí pro krátkodobé návštěvy žádat o schengenské vízum.

Občané, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, musí podat online žádost o evropský systém pro cestovní informace a povolení ( ETIAS), nový systém digitálních povolení, který má zvýšit bezpečnost evropských hranic a který má být spuštěn v roce 2025.

Při návštěvě Spojeného království (UK), které již není součástí Evropské unie, musí cestující požádat o vízum do UK nebo o elektronické cestovní povolení (ETA), aby mohli vstoupit do Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

ETA je podobně nový systém digitálního cestovního povolení, o které musí občané bez vízové povinnosti požádat před příjezdem do země.

V současné době jsou online žádosti o ETA k dispozici pro katarské občany a brzy budou otevřeny pro všechny občany ostatních zemí, které jsou osvobozeny od vízové povinnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *