St Albans má bohatou historii, která sahá ještě dál než k Římanům. Toto město, které vyplenila a vypálila Boudica, je domovem umučeného světce a místem, kde byla poprvé sepsána Magna Charta, hraje v britských dějinách důležitou roli. Cestující do St Albans musí požádat o britské elektronické cestovní povolení. V této příručce najdete vše, co potřebujete vědět.
Rané St Albans
Ačkoli Keltové osídlili St Albans již před Římany, skutečný rozkvět města nastal až v době římské. Město – tehdy známé jako Verulamium – bylo třetím největším městem v římské Británii, hned po Londiniu (dnešní Londýn) a Colchesteru. Jeho význam vedl místní kmeny k tomu, že se na něj zaměřovaly ve svých konfliktech s Římany. Zejména Boudica v roce 61 n. l. město vyplenila a velkou část vypálila. Archeologové při vykopávkách v této oblasti objevili silnou vrstvu černého popela, který je dědictvím Boudičina působení.
Římské divadlo ve Verulamiu
https://goo.gl/maps/DLcmDnhZZ8XgTVJWA
Jediné dochované římské divadlo v Británii bylo postaveno v roce 140 n. l. Mohlo se do něj vejít až 2000 diváků a údajně se v něm konala divadelní představení, živé souboje, procesí a další akce. V roce 1847 zde byly provedeny vykopávky a dnes je zde opět funkční divadlo. V letních měsících pořádá místní divadelní společnost festival pod širým nebem s několika dramatickými představeními přímo v římském divadle.
Římská zeď v St Albans
https://goo.gl/maps/nCcWxabkWvCiY69d7
Další zajímavou památkou z tohoto období je římská zeď postavená v letech 265 až 270 n. l. Velká část zdi se během staletí zřítila, ale dvě věže zůstaly. Nejpůsobivější ze všech je Londýnská brána, obranná brána ve zdi, která chránila město před vetřelci. Další římské dějiny si můžete prohlédnout ve Verulamském muzeu, které obsahuje složité mozaiky velkých rozměrů a působivou sbírku 159 zlatých římských mincí.
Legenda o svatém Albánu
Svatý Alban je považován za prvního britského křesťanského mučedníka. Údajně žil ve 3. nebo 4. století. Historikové sice pochybují o pravosti jeho legendy, ale vypráví se, že poskytl útočiště knězi, který byl kvůli své víře pronásledován Římany. Když vojáci přišli do Albánova domu, aby kněze zajali, Alban se jim nabídl. Cestou na obřad popravy ho i jeho věznitele zastavila rychle tekoucí řeka. Alban zázračně vysušil řeku, aby mohli pokračovat dál, protože se nemohl dočkat mučednické smrti. Je údajně pohřben v St Albans a v raně křesťanském období se jeho hrob stal poutním místem.
Katedrála a opatství St Albans
https://goo.gl/maps/w5THSp3RVuecjoto9
Katedrála v St Albans, známá jako nejstarší místo nepřetržitých křesťanských bohoslužeb v Británii, byla založena v 8. století. Přestože od rozhodnutí Jindřicha VIII. rozejít se s katolickou církví již není opatstvím, místní mu stále říkají „opatství“. Většina budovy pochází z 11. století a je v normanském stylu, ale v pozdějších letech byla rozšířena. V roce 1213 se v opatství konalo setkání baronů a duchovních. Přítomní diskutovali s králem Janem o svých stížnostech a připravovali plány na dokument, který měl být dokončen o dva roky později a který měl omezit moc trůnu – Magnu Chartu. Katedrála je dodnes funkční.
Středověký St Albans
Význam opatství a poutního místa vedl k růstu St Albans ve středověku. Po smrti Eleonory Kastilské v roce 1290 prošel městem její pohřební průvod. Její zarmoucený manžel Eduard I. nechal v centru města postavit Eleonořin kříž, který byl však nakonec zničen během anglické občanské války.
Hodinová věž
https://goo.gl/maps/6bMssP512yYM86JS9
Jedna z nejvýznamnějších památek v St Albans, věž s hodinami, je jedinou dochovanou středověkou městskou zvonicí v Anglii. Byl postaven v roce 1405 jako protest proti moci opatství. V té době byly hodiny v zemi vzácností a opatská věž s hodinami mu umožňovala efektivně řídit měření času v St Albans. Postavením věžních hodin získali městští obchodníci zpět kontrolu nad měřením času.
ETA ve Spojeném království pro St Albans
Nový systém ETA ve Spojeném království vstoupí v platnost v roce 2024. Systém ETA je inspirován podobnými systémy existujícími ve Spojených státech a Kanadě a představuje snahu vlády o digitalizaci hranic. Systém ETA, což je zkratka pro elektronické cestovní povolení, umožňuje vládě větší dohled a kontrolu nad vstupy a výstupy do země.
ETA představuje pro cestující do Spojeného království velkou změnu. Britský program bezvízového styku v současné době umožňuje občanům 90 zemí vstup do Spojeného království bez víz. Po zahájení programu ETA však tito cestující budou muset o ETA požádat ještě před vstupem.
Vízum bude i nadále vyžadováno od cestujících, kteří chtějí ve Spojeném království pracovat nebo kteří plánují v zemi strávit dobu delší než šest měsíců. O povolení ETA by však měli požádat ti, kteří budou pobývat kratší dobu než šest měsíců a nebudou pracovat.
Podání žádosti o ETA ve Spojeném království
Je důležité, aby cestující požádali o povolení ETA pro St Albans ve Spojeném království s předstihem před cestou, protože dopravce může odmítnout nástup na palubu každému, kdo nemá schválené povolení ETA. ETA bude vyžadována ve všech dopravních prostředcích, včetně letadel, lodí a vlaků. Přihláška je k dispozici pouze online.
Každý, kdo hodlá požádat o ETA, by si měl před zahájením procesu zkontrolovat zveřejněný seznam požadavků. Cestující musí mít platný biometrický pas. Kromě toho budou při vyplňování formuláře požádáni o různé osobní údaje. Patří mezi ně datum narození, kontaktní údaje a údaje o zaměstnání.
Měly by být uvedeny i některé citlivé osobní údaje. Cestovatelé budou muset zveřejnit záznamy v trestním rejstříku nebo minulé přestupky proti přistěhovalectví, jakož i minulé nebo současné členství v zakázaných organizacích. Musí také stručně popsat některé své cestovní plány do Spojeného království, včetně adresy, na které se budou v zemi zdržovat.
Při podání žádosti o ETA musí cestující zaplatit nevratný poplatek. Zpracování žádostí bude zahájeno až po zaplacení poplatku. Očekává se, že vyřízení žádosti potrvá až 72 hodin, proto je důležité ponechat si mezi podáním žádosti o ETA a zahájením cesty do Spojeného království dostatečnou časovou rezervu.
ETA ve Spojeném království pro St Albans: Začněte svou cestu
Poté, co je cestujícímu schválen britský ETA pro St Albans, může volně cestovat po celé zemi. Spojené království se skládá ze čtyř zemí: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Mezi těmito čtyřmi zeměmi neexistuje žádná hraniční kontrola, takže držitelé ETA mohou mezi nimi cestovat, jak chtějí. Lze použít jakýkoli druh dopravy.
Je však třeba mít na paměti, že ETA platí pouze pro Spojené království. Irská republika je nezávislá země, která si stejně jako ostatní evropské země stanovuje vlastní vstupní podmínky. Návštěvníci, kteří chtějí spojit cestu do Spojeného království s širším mezinárodním dobrodružstvím v jiných zemích, by si měli předem ověřit jednotlivé vstupní požadavky a ujistit se, že je splňují.
ETA ve Spojeném království pro St Albans: Začněte svou cestu
St Albans je město s dlouhou a zajímavou historií, od pozoruhodných římských ruin až po impozantní opatství. Návštěvníci zde najdou množství muzeí a památek. Vydejte se za poznáním krás města nebo ho využijte jako výchozí bod pro poznávání jižní Anglie a dalších částí Spojeného království. Po schválení ETA budou moci cestující prozkoumat St Albans i další místa.